Εδραιώνεται στην κορυφή της βαθμολογίας η Φαιστός, 2-0 την Παλιανή!

Η Φαιστός ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ, καθώς επικράτησε με 2-0 της Παλιανής στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής!

Επηρεασμένη από τις πολλές απουσίες η Παλιανή, με τους «πράσινους» να μένουν μακριά από την καλή τους εικόνα, κάτι που τους στοίχισε το θετικό αποτέλεσμα στην σημερινή αναμέτρηση.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Καραπαζαρλή να πιάνει την κεφαλιά μετά από το κόρνερ και να την στέλνει στα δίχτυα!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Γιάννη Νικολιδάκη, με το 2-0 στο 17ο λεπτό να είναι γεγονός. Ο Σκαντζάκης σέντραρε και ο Μαυρογιαννάκης πλάσαρε τον Ζαϊμάκη, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την δεύτερη παραβίαση της εστίας του, με τον νεαρό επιθετικό να σημειώνει το τρίτο του τέρμα στα τελευταία δύο παιχνίδια!

Έπειτα από το γρήγορο προβάδισμα ασφαλείας που πήραν οι «κόκκινοι», ο ρυθμός έπεσε σημαντικά, με την Φαιστό να αφήνει τους χώρους στην Παλιανή η οποία όμως δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Παλιανή προσπαθούσε να βρει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, μάταια όμως, παρά τις διορθωτικές κινήσεις από τον Φραγκίσκο Ποτηράκη.

Το 2-0 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά τις χαμένες ευκαιρίες και των δύο ομάδων, με την Φαιστό να ξεφεύγει στο +4 από την δεύτερη θέση όπου βρίσκεται η Παλιανή και ο Μοχός, ο οποίος αγωνίζεται αύριο και θα έχει την ευκαιρία να πλησιάσει τους Μεσαρίτες.

Φαιστός (Γ. Νικολιδάκης): Σωπασής, Τσούπι, Καραπαζαρλής, Παπαδάκης Σ., Νικολιδάκης, Παπαδάκης Γ., Σκαντζάκης, Παπαδάκης Α., Γρηγοράκης, Καρταλιανάκης, Μαυρογιαννάκης

Παλιανή (Φ. Ποτηράκης): Ζαϊμάκης, Φουντουλάκης Σ., Φουντουλάκης Χ., Οικονομάκης Γ., Σπινθουράκης, Κοσμαδάκης, Στρατιδάκης, Σαμωνάκης, Βιολάκης, Οικονομάκης Κ., Καλομοίρης