Φιλική επικράτηση του Πόρου επί της Δόξας Πλατανέ

Καλή προπόνηση για τις δύο ομάδες στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους το Σάββατο το απόγευμα (17/09) στο “Ικάριο”.

“Εκρηκτικό” ξεκίνημα και φιλική νίκη οι πιτσιρικάδες του Πόρου, καλή εικόνα η Δόξα Πλατανέ!

Οι “μπλε” (ο Γιάννης Χατζησεβαστος έδωσε χρόνο σε παίκτες που έπαιξαν λίγο η καθόλου με την Επισκοπή μεσοβδόμαδα στου “Γάλλου”) μπήκαν “φουριοζοι” κι έβαλαν τις βάσεις για τη φιλική επικράτηση με δύο γκολ σε τρία λεπτά (13′ Αρχοντάκης, 16′ Αγριμάκης).

.Ανέβηκε μετά το πρώτο δύσκολο 20λεπτο η ομάδα των Άρη Παπαδάκη και Μιχάλη Δεληγιαννάκη, δείχνοντας καλή εικόνα, μαχητικό πνεύμα, αλλά και ότι θα πρωταγωνιστήσει στην Α’ κατηγορία Ρεθύμνου.

Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους είχε ο Ματαραγκάσι (36′).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Στη σέντρα οι παίκτες της Δόξας Πλατανέ, ξεκίνησε το φιλικό στο “Ικάριο”.

13′ Ο Πόρος ανοίγει το σκορ. Ο… πεισματάρης Πακιουφάκης κυνήγησε τη φάση, γύρισε από δεξιά, δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Χνάρης και ο Αρχοντάκης στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

15′ Ασίστ Αγριμάκη, προβολή Αρχοντάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Χνάρης.

16′ Απίστευτης ομορφιάς τέρμα για τον Πόρο. Έπειτα από το κόρνερ ο Αγριμάκης έπιασε απίστευτο σουτ από αριστερά έξω από την περιοχή, η μπάλα “καρφώθηκε” στο αριστερό “παραθυράκι” του Χνάρη (2-0).

28′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Ασίστ Μεχμετάι, δεξί βολέ στην κίνηση του Πακιουφάκη, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χνάρη.

33′ Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ντάνι από δεξιά για την Δόξα Πλατανέ, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.

34′ Όμορφη ατομική προσπάθεια Γκούγκα και ασίστ δεξιά για τον Πακιουφάκη που πλάσαρε τεχνικά έξω.

36′ Πέναλτι που κέρδισε ο Σουμπασάκης για την Δόξα Πλατανέ σε ανατροπή του από τον Ξυλούρη, το εκτέλεσε δυνατά ο Μαραραγκάσι, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Ζαφείρη.

-Ημιχρονο στο “Ικάριο”, Πόρος-Δόξα Πλατανέ 2-0.

-Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Πόρου με τον Αγριμάκη, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

41′ Καλή στιγμή για την Δόξα Πλατανέ με τον Μπαξεβάνη που από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζαφείρη.

53′ Καλή στιγμή για την Δόξα Πλατανέ με τον Ντάνι που μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.

55′ Όμορφα άλλαξαν την μπάλα οι παίκτες του Πόρου, πλασέ Καλαϊτζάκη από δεξιά μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Πολιουδάκης.

57′ Τετ-α-τετ του Καστελλιανάκη με τον Πολιουδάκη,, έσωσε την Δόξα Πλατανέ με δύσκολη απόκρουση ο Πολιουδάκης.

61′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Σέντρα Φρρόκου από αριστερά, κεφαλιά στην κίνηση του Καστελλιανάκη πάνω από τα δοκάρια.

64′ Δυνατό σουτ του Φρρόκου με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πολιουδάκη.

65′ Ασίστ Ζούζουλα, πλασέ Φρρόκου πιεζόμενος από αριστερά μέσα στην περιοχή έξω.

76′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Ο Καστελλιανάκης απέφυγε τον Πολιουδάκη και πλάσαρε, πρόλαβε και έσωσε ο τερματοφύλακας της Δόξας Πλατανέ.

78′ Ο Μπαξεβάνης έστρωσε στον Ματαραγκάσι, δυνατό σουτ του τελευταίου από αριστερά έδιωξε ο Ζαφείρης.

-Ένταση στο φινάλε μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

-Λήξη στο “Ικάριο”, τελικό αποτέλεσμα Πόρος-Δόξα Πλατανέ 2-0.

ΠΟΡΟΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΣΕΒΑΣΤΟΣ): Ζαφείρης, Ριζάκης, Γκούγκα, Πολ, Σημαιάκης, Μαγάκης, Μεχμετάι, Αρχοντάκης, Πακιουφάκης, Αγριμάκης, Ξυλούρης.

ΠΟΡΟΣ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΣΕΒΑΣΤΟΣ): Ζαφείρης, Πάγια, Σημαιάκης, Καλαϊτζάκης, Μπάμπης, Μεχμετάι (52′ Ουζούνογλου), Μαγάκης (52′ Αυγουστάκης), Αγριμάκης (52′ Φρρόκου), Πακιουφάκης (49′ Καλαμιώτης), Ζούζουλας, Ξυλούρης (52′ Καστελλιανάκης).

ΔΟΞΑ ΠΛΑΤΑΝΕ (ΑΡΗΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ-ΜΙΧΑΛΗΣ ΔΕΛΗΓΙΑΝΑΚΗΣ): Χνάρης, Χρυσαφόπουλος, Ξενοκαλάκης, Μιχελιδάκης, Κοσκινάς Μ., Κοσκινάς Ρ., Παλάσης, Σουμπασάκης, Μπαξεβάνης, Πέκοβιτς, Μαραραγκάσι.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Πολιουδάκης, Φραντζεσκάκης, Βουρδουνιώτης, Τσιτσόλης, Μπερέτης.