Όταν ο έμπειρος ΠΟΑ «τούμπαρε» τον ενθουσιώδη Πόρο στον τελευταίο χρονικά τελικό του Super Cup (Video)

Το 2019 πραγματοποιήθηκε ο τελευταίος τελικός του Super Cup στα γήπεδα του Ηρακλείου, με τον… υπομονετικό ΠΟΑ, να παίρνει τη νίκη απέναντι στον ενθουσιώδη Πόρο με σκορ 2-3.

Σε ρυθμούς Super Cup κινείται όλο το ποδοσφαιρικό Ηράκλειο, ένα γεγονός που θα πραγματοποιηθεί έπειτα από τέσσερα χρόνια, με τους ΠΑΟΚ και ΠΟΑ να υπόσχονται να «σερβίρουν» ένα πολύ ωραίο ορεκτικό πριν το «κυρίως μενού» της νέας σεζόν, σε ένα παιχνίδι όπου θα κριθεί και ο τίτλος του υπερπρωταθλητή Ηρακλείου και που φυσικά θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε ζωντανά με εικόνα και ήχο από το γήπεδο του Ασημίου μέσα από το Primesport.gr. (Παρασκευή 25 Αυγούστου στις 17:30)

Ωστόσο πηγαίνουμε λίγο πίσω τον χρόνο και συγκεκριμένα τέσσερα χρόνια πριν και στον τελευταίο χρονικά τελικό του Super Cup ελέω κορωνοϊού, το 2019, όπου ο πρωταθλητής της Α1 ΕΠΣΗ την σεζόν 2018/19, Πόρος και ο Κυπελλούχος, ΠΟΑ «μονομάχησαν» για τον τίτλο του υπερπρωταθλητή Ηρακλείου στη Δαμάστα.

Ένα φανταστικό ματς, το οποίο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους “μπλε” του Λεωνίδα Τιτομιχελάκη, ωστόσο οι “πράσινοι” του Μανώλη Σκύβαλου ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη και τον τίτλο με 2-3

Ο Πόρος προηγούταν στο ημίχρονο με 1-0 με το γκολ του Μεταξάκη στο 11ο λεπτό, έκανε δύο τα τέρματα του, με ένα πρώην ποδοσφαιριστή των “πρασίνων”, τον Άγγελο Καρβελά, ωστόσο η συνέχεια του αγώνα, ανήκε εξ ολοκλήρου στον ΠΟΑ, που κατάφερε πριν την συμπλήρωση 70 λεπτών παιχνιδιού, να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση με τους Λέκκα, Καϊμακαμούδη και Ξυλούρη να σκοράρουν, για να στέψουν υπερπρωταθλήτρια Ηρακλείου την ομάδα του Ατσαλένιου για το τελικό 2-3 στο γήπεδο της Δαμάστας.