ΟΦΗ : Πήρε τον αέρα του Φοίνικα Σύρου και πέρασε στην επόμενη φάση του League Cup (3-0 σετ)

Mε κορυφαίο τον Σλοβένο διαγώνιο Ματέι Μιχαίλοβιτς, που είχε 16 π, με 58% στην επίθεση, ο ΟΦΗ,  ξεκίνησε με το δεξί τα επίσημα παιχνίδια της σεζόν, κερδίζοντας τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ (26-24, 25-22, 25-19), στο “ζεστό” απο την παρουσία των φιλάθλων του ΟΦΗ “παλατάκι” του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου.

Η αξιόμαχη ομάδα του Φοίνικα, κόντραρε για δυο σετ τον ΟΦΗ, αλλά στο τρίτο, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, με την ψυχολογία και τον κόσμο στο πλευρό της, πήρε σχετικά εύκολα το τρίτο, για την καθαρή νίκη του ΟΦΗ.

Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 13-9 και 14-11, αλλά ο Φοίνικας με τον Ασπιώτη, εβαλε σε πρόβλημα τους γηπεδούχους.

Με κρίσιμους πόντους του Μιχαίλοβιτς, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 22-20 και έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 24-22, αλλά η φάση που έκρινε το σετ, έγινε στο 24-23.

Ο Μάκινεν κάρφωσε δυνατά, οι διαιτητές έδειξαν μπλοκ-άουτ, αλλά η απόφαση του Καλμαζίδη να ζητήσει VAR (το παιχνίδι έγινε με video check), τον δικαίωσε (για μπλοκ άουτ) και ο ΟΦΗ πήρε το σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 12-15 και 14-17, αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε 18-18 και 20-20 με τον Μάκινεν και να περάσει και μπροστά με 23-21 ξανά με τον Φινλανδό ακραίο.

Η φάση που σήκωσε σκόνη στο σετ, έγινε στο 24-21, με τον Ασπιώτη να καρφώνει άουτ.

Ο προπονητής του Φοίνικα Νίκος Ζαλμάς, ζήτησε VAR, για φιλέ παίκτη του ΟΦΗ, αλλά αφού εξετάστηκε η φάση, οι διαιτητές είπαν ότι παίκτης του ΟΦΗ ακούμπησε το φιλέ, αφού ο πόντος είχε τελειώσει απο το χτύπημα του Ασπιώτη.

Για την φάση αυτή, διαμαρτυρήθηκε, ο προπονητής του Φοίνικα.

Με καλή ψυχολογία απο το 2-0, ο ΟΦΗ έκανε το καλύτερο του σετ (το τρίτο).

Προηγήθηκε με 14-11 και 20-14 με τρομερό καρφί του Φορμέλα, για να κλείσει εύκολα το σετ με 25-19.

Μετά το τέλος του αγώνα, οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγύρισαν με τους φιλάθλους, την πρώτη μεγάλη νίκη, της σεζόν.

ΟΦΗ-Φοίνικας Σύρου 3-0 (26-24, 25-22, 25-19).