Έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στην Ίντερ Εσκάλδες η ΑΕΚ (4-3)

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που έπρεπε για μόλις μια ώρα και με εγκλματική απροσεξία στο φινάλε δέχθηκε τρία γκολ, με αποτέλεσμα το 4-0 να γίνει 4-3 και στη ρεβάνς να έχει περιπέτειες. Έτσι στη ρεβάνς της 1ης Αυγούστου στην Ανδόρρα θα πρέπει να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα στο σκορ, χωρίς να έχει τελειώσει τίποτα στο ματς.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό. Ο Λιβάι Γκαρσία με ένα ωραίο γύρισμα από τα αριστερά βρήκε τον Λιούμπιτσιτς στην περιοχή, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να εκτελέσει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ των κιτρινόμαυρων ήρθε στο 20ο λεπτό. Ο Στρακόσα εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ στην περιοχή του, ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην αντεπίθεση. Αρχικά ο Μουνιόθ τον σταμάτησε, όμως ο φορ από το Τρινιντάτ και Τομπάγκο πήρε το ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά μετά ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, με ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, μετά από γύρισμα του Ρότα και κερδισμένη μονομαχία του Γιόνσον.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Μουκουντί στ 52′. Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καμερουνέζος στόπερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εκεί η Ένωση χαλάρωσε υπερβολικά και το πλήρωσε. Αρχικά στο 65ο λεπτό η Ίντερ Εσκάλδες μείωσε με το αυτογκόλ του Βίντα στο 65′, που δεν συνεννοήθηκε με τον Στρακόσα και άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο φινάλε πέτυχε άλλα δύο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-3), έχοντας ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Χατζισαφί (75′ Μάνταλος), Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (64′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (64′ Κοϊτά), Ελίασον (64′ Φερνάντες), Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία (75′ Αμραμπατ)

Ίντερ ντ’ Εσκάλδες (Οτγκερ Κάναλς): Μουνιόθ, Τόρες (63′ Σάντσεθ), Φέχερ, Πουέντες (89′ Χέρμαν), Γκαγέγο, Λόπεθ (46′ Μαρτίνεθ), Αλόνσο, Μπουχαρμά (63′ Αντρέου), Ασούμπρε (19′ Ντε Λα Τόρε), Μπερλάνγκα, Λοπέζ

Πηγή: sport24.gr