ΑΕΚ Β’-Ηλιούπολη 2-2: Απίθανο ματς με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Στο Σεραφείδιο «έσπασαν καρδιές», η Ηλιούπολη πήρε το προβάδισμα στο 90’+1’ όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90’+5’, οπότε και διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ η Ηλιούπολη πήγε με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια, χάρις στο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαυριά μετά από παράβαση του Θεοδωρίδη, καθώς στην προσπάθειά του να αποφύγει την μπάλα ο επιθετικός της Ένωσης έκανε χέρι. Μεγαλύτερη στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά για τον Δικέφαλο ήταν το σουτ του Ρουκουνάκη που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η Ηλιούπολη είδε από νωρίς (35′) να μένει με παίκτη λιγότερο μετά την κόκκινη κάρτα, δεύτερη κίτρινη, που αντίκρισε ο Μαϊδανός για μαρκάρισμα στον αρχηγό της ΑΕΚ Β’, Ρουκουνάκη, στον χώρο του κέντρου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Νίκου Κούστα πίεσε για να ισοφαρίσει και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 63′. Ο Κατσικάς εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή της Ηλιούπολης και με πλασέ από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-1 για την Ένωση.

Ωστόσο οι παίκτες του Σάκη Παπαβασιλείου κατάφεραν να πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Αλεξόπουλο στο 91′. Λίγα λεπτά πριν το φινάλε, η ΑΕΚ κατάφερε να αποσπάσει το “X” με την κεφαλιά του Θεοδωρίδη μέσα από τη μικρή περιοχή.

ΑΕΚ Β’: Αγγελόπουλος, Μανίσα, Κοσίδης, Παυλάκης, Κατσικάς(88’ Βαλκάνης), Ρουκουνάκης, Μαρούτσης(58’ Άνθης), Νίνο(46’ Κοντονίκος), Σόσα(58’ Λεφράνκ), Γκολφίνος(46’ Ντοναλντόνι), Θεοδωρίδης.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Πολίτης, Καρανίκας, Μαϊδανός, Πολυχρόνης(90+1’ Πολυχρόνης), Μαριάνοβιτς, Λάμτσε, Μλαντένοβιτς(46’ Σερτέζης), Θωμαΐδης, Άλβες(89’ Ενομό), Μάνος(64’ Μπαλογιάννης), Μαυριάς(65’ Αλεξόπουλος).

ΠΗΓΗ: LIGANEWS.GR