Πρόκριση για τον ανώτερο Πανιώνιο στο ιστορικό παιχνίδι για την ΑΕ Κυδωνίας

Η ΑΕ Κυδωνίας έδωσε ένα ιστορικό παιχνίδι, καθώς υποδέχθηκε τον Πανιώνιο στο πλαίσιο του κυπέλλου Ελλάδας στο πρώτο της παιχνίδι στην διοργάνωση – Προκρίθηκε ο ανώτερος «Ιστορικός» με σκορ 4-0

Ιστορική ημέρα για την ΑΕ Κυδωνίας, καθώς για πρώτη φορά αγωνίστηκε στο κύπελλο Ελλάδας, αντιμετωπίζοντας μάλιστα μία από τις μεγαλύτερες ομάδες του Ελληνικού ποδοσφαίρου, τον Πανιώνιο. Το παιχνίδι έγινε στις Μουρνιές με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν των κυπελλούχων Χανίων με 3-0, με την ομάδα του Γιώργου Ριτζάκη να εμφανίζει εξαιρετικό πρόσωπο κόντρα σε έναν σύλλογο που τη φετινή σεζόν θα αγωνιστεί στην Super League 2.

Ο Πανιώνιος μπήκε στο παιχνίδι έχοντας πολύ καλό ρυθμό και δείχνοντας από νωρίς πως θέλοντας να σκοράρει για να κάνει τη δουλειά του πιο… εύκολη. Ο «Ιστορικός» είχε δύο δοκάρια μέσα σε δύο λεπτά με το… καλημέρα, στο 3’ με τον Πότσι και στο 4’ με τον Νοικοκυράκη, μην καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ νωρίς. Στη συνέχεια είχε κι άλλες καλές στιγμές, με την ΑΕ Κυδωνίας να δείχνει πολύ μαχητική στα επόμενα λεπτά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 33’ με τον μέχρι πρότινος παίκτη του Αλμυρού Λέον Πιερτζιάκομι να κάνει το 0-1 μετά από ωραία ανάπτυξη των συμπαικτών του και δυνατό δικό του σουτ με το δεξί. Σχεδόν… αμέσως, ο Πανιώνιος πέτυχε και δεύτερο γκολ και έβαλε δύσκολα στην πάντα αξιόμαχη ΑΕ Κυδωνίας. Πιο συγκεκριμένα, μετά από λάθος πάσα του Σοφούλη στο 35’, οι παίκτες του Πανιωνίου κέρδισαν την κατοχή, η μπάλα κατέληξε στον Γροντή κι εκείνος με αριστερό πλασέ «έγραψε» το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε ξανά δυνατά, χάνοντας και μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Γκίνη στο 55’, ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει το 0-3 στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ μετά από ωραία προσπάθεια των συμπαικτών του. Η καλύτερη στιγμή του αγώνα για την ΑΕ Κυδωνίας ήρθε στο 58’, όταν ο Κουρομιχελάκης έβαλε εξαιρετικά το σώμα του, έκανε το πλασέ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Πανιώνιος βρήκε δύο ακόμα γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Στο 77’ ο Πότσι εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Στούπη και με κεφαλιά έκανε το 0-3 για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ενώ το τελικό 0-4 «έγραψε» με σουτ από τα όρια της περιοχής ο νεαρός Λαύκας στο 84’.

ΑΕ Κυδωνίας – Πανιώνιος 0-4

Κύπελλο Ελλάδας: Β’ φάση
Γήπεδο: Ελευθέριος Πατακάκης
Σκόρερ: 33′ Πιερτζιάκομι, 35′ Γροντής, 77′ Πότσι, 84′ Λαύκας
Διαιτητής: Φουστανάς
Βοηθοί: Αγγελόπουλος, Αλμπάντης

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Βροντάκης, Λεφάκης, Κοκάκης, Κουρομιχελάκης, Μάστορας, Μαθιουδάκης, Κοντορινάκης, Μαρινάκης, Μπούκης, Τρικουνάκης, Σοφούλης

Πανιώνιος (Αντώνης Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Μπούσης, Πότσι, Χρούστινετς, Ενγκουέμ, Γκίνη, Γροντής, Νοικοκυράκης, Πιερτζάκομι, Γεμιστός