Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό να δώσει το Super Cup στον ΑΟΤ!

Ο ΑΟΤυμπακίου πήρε το Super Cup της ΕΠΣΗ κόντρα στον Αλμυρό στο Ατσαλένιο

Πραγματοποιώντας μία γεμάτη εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο μέρος, ο ΑΟΤ σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και πήρε το Super Cup με σκορ 0-3 κόντρα στον Αλμυρό!

Στην επανάληψη η ομάδα του Γαζίου ανέβασε στροφές, όμως δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

Τα τρία γκολ για τον ΑΟΤυμπακίου πέτυχαν οι Καλογεράς και Παπανδρέου (2), ενώ ο Αλμυρός είχε ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ με τον Κόκκινο στο 0-3, δοκάρι με τον Κωστάκη και διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι στον Κωστάκη στο 0-2 αλλά και κόκκινη στον Χότζα στο 0-3.

Η πρώτη μεγάλη φάση του Super Cup άνηκε στον ΑΟΤ που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και “άγγιξε” το γκολ στο 7′ όταν ο Σαβουιδάκης έκανε υπέροχη σέντρα για τον Καλογερά που από την μικρή περιοχή έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως είδε τον Γαλανάκη με σπουδαία επέμβαση να διατηρεί το μηδέν!

Αυτό όπως αποδείχθηκε ήταν η προειδοποιητική βολή καθώς ο Καλογεράς και πάλι δύο λεπτά αργότερα με σουτ εντός περιοχής αυτή την φορά βρήκε τον στόχο και έκανε το 0-1 για τον ΑΟΤ και σαν να μην έφτανε αυτό στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα του Τυμπακίου  βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Παπανδρέου από θέση τετ-α-τετ να πλασάρει εύστοχα τον Γαλανάκη και να δίνει διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του μέσα σε διάστημα δύο λεπτών!

Μετά το 0-2 ο Αλμυρός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 21′ να ξαναμπεί στο ματς με τον Κωστάκη που εντός περιοχής από δύσκολη γωνία σημάδεψε το δοκάρι του ΑΟΤ!

Στο 28′ ο ΑΟΤυμπακίου μετά από λάθος του Γαλανάκη παραλίγο να φτάσει και σε τρίτο τέρμα, όμως ο Καλογεράς μετά από πάσα του Πέτρου δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Αλμυρού από δύσκολη γωνία με τον Γαλανάκη να αποκρούει την μπάλα και εκείνη να βρίσκει και πάλι στον Καλογερά και να καταλήγει άουτ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Κωστάκης έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΑΟΤ μετά από μαρκάρισμα που δέχθηκε από τον Χότζα, όμως παρά τις έντονες διαμαρτυρίες του Αλμυρού ο διαιτητής έδειξε παίζεται με τον Κουτσογιαννάκη στην συνέχεια της φάσης να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Τελικά στο 34′ ο ΑΟΤυμπακίου βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Παπανδρέου με προβολή από την μικρή περιοχή μετά από συρτό γύρισμα από δεξιά του Γρηγοράκη.

Μάλιστα οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και πλησίασαν και στο 4ο γκολ στο 36′ με το σουτ εκτός περιοχής του Πέτρου να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Γαλανάκη!

Στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 0-3 να είναι το σκορ ημιχρόνου με τον ΑΟΤ να είχε βάλει ήδη τις βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη άνηκε στον Αλμυρό με τον Κουτσογιαννάκη να γυρίζει στον Κωστάκη, όμως εκείνος από πολύ πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σουτάρει καθώς κλείστηκε άμεσα από τους αμυνόμενους και αναγκάστηκε να χάσει την μπάλα, ενώ βρισκόταν δίπλα στην μικρή περιοχή του ΑΟΤ!

Στο 55′ ο Χότζα έκανε ένα πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κωστά σηκώνοντας το πόδι του ψηλά και βρίσκοντας τον στο κεφάλι με τον διαιτητή να τον τιμωρεί με κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι, όμως από πλευράς Αλμυρού ζήτησαν απευθείας κόκκινη σε αυτή την φάση!

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Αλμυρός έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Σαρρή να μειώσει σε 1-3 όταν αρχικά με το κεφάλι και στην συνέχεια με προβολή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χρήστου που διατήρησε το μηδέν!

Η ομάδα του Γαζίου κατάφερε τελικά να βρει το γκολ που έψαχνε με ζήλο στην επανάληψη στο 61′ με τον Κόκκινο, όμως το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στην συνέχεια το παιχνίδι πήρε περισσότερο μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΑΟΤ να ρίχνει τον ρυθμό στα επίπεδα ελέγχου του και να διατηρεί με ευκολία το υπέρ του μεγάλο προβάδισμα καθώς όσο περνούσε η ώρα γινόταν ακόμη δυσκολότερο για τον Αλμυρό να πιστέψει στην μεγάλη ανατροπή.

Έτσι το 0-3 που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο ΑΟΤυμπακίου πήρε τον πρώτο τίτλο της σεζόν εκείνον του Super Cup της ΕΠΣΗ.

Αλμυρός: Γαλανάκης, Ζερβός, Βελιβασάκης (61΄Σωτήρχος), Τουγλής, Σαρρής, Απλαδάς, Κουτσογιαννάκης (82′ Μιχελακάκης), Σκούφος, Κωστάκης (61′ Πολυμερίδης), Κόκκινος (88′ Χασουράκης), Παντερής (61′ Κουτάντος)

ΑΟΤυμπακίου: Χρήστου, Σαβουιδάκης, Κουρουθιανάκης, Γερακιός, Χότζα, Αριστεινίδης (61′ Στεφανάκης), Κουτάντος (84′ Μεϊρέλες), Παπανδρέου (75′ Αζίζι), Πέτρου, Γρηγοράκης, Καλογεράς (75′ Χαϊντίνι)