Φιλική επικράτηση του Αλμυρού επί του Ηροδότου στην σκιά του τραυματισμού του Κενδριστάκη

O Αλμυρός επικράτησε στην φιλική αναμέτρηση τον Ηρόδοτο με 2-1.

Ένα φιλικό που πέρασε σε δεύτερη μοίρα καθώς υπήρξε ο τραυματισμός του Γιάννη Κενδριστάκη .
Ο τραυματισμός του ποδοσφαιριστή του Ηρόδοτου υπήρξε και η αιτία να διακοπεί πρόωρα η αναμέτρηση.
Για την ιστορία το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Κενδριστάκης με πολύ ομορφη εκτέλεση φάουλ για να ισοφαρίσει στο 49 ο Κωστάκης .
Ο ίδιος ποδοσφαιριστή στο 68 διαμόφωσε το τελικό 2-1.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ
28′ Σουτ Κουτσογιαννάκη από το ύψος της περιοχής έδιωξε όμορφα στην αριστερή του γωνία ο Σταματάκης.
32′ Δοκάρι για τον Ηρόδοτο. Ασίστ Χίντρι, πλασέ Μυρτέλι τετ-α-τετ αριστερά μέσα στην περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι, ο Κενδριστάκης πήρε το “ριμπάουντ” αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
40′ Από βολέ του Γαλανάκη ο Κοκκινος Ι. βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σταματάκη, έκανε ένα λ όμορφο πλασέ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε στη γραμμή (οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα ήταν εντός εστίας).
-Ημίχρονο στο Γάζι, Αλμυρός – Ηρόδοτος 0-0.
48′ Ο Ηρόδοτος ανοίγει το σκορ. Όμορφη απευθείας μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κενδριστάκη η μπάλα στα δίχτυα του Γαλανάκη (0-1).
49′ Ο Αλμυρός ισοφαρίζει αμέσως. Ο Κωστάκης Βαγ. κέρδισε την μπάλα από τον Σταματάκη (διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ ο τερματοφύλακας του Ηροδότου) και πλάσαρε στην κενή εστία (1-1).
51′ Ωραίο σουτ Γαρεφαλάκη, εντυπωσιακή απόκρουση Γαλανάκη σε κόρνερ.
52′ Μακρινό σουτ Καργιωτάκη Μ. δεν αιφνιδιάστηκε ο Γαλανάκης που μπλόκαρε.
63′ Ο Γαρεφαλάκης έστρωσε στον Κοιλιάρα που σούταρε με το αριστερό πάνω από τα δοκάρια.
68′ Πλασέ Κενδριστάκη από αριστερά μέσα στην περιοχή, έσωσε – έδιωξε με τα πόδια ο Γαλανάκης.
68′ Δεύτερο γκολ για τον Αλμυρό. Δυνατό σουτ Απλαδά Ηρ. στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κωστάκης Βαγ. πλάσαρε στα δίχτυα του Σταματάκη (2-1).
75′ Διακοπή στο Γάζι λόγω του τραυματισμού του Γιάννη Κενδριστάκη.
Σφύριξε ο Παπαδάκης Φ.
ΑΛΜΥΡΟΣ (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ): Γαλανάκης, Ζερβός, Τουγλής, Σαρρής, Παπουτσιδάκης, Απλαδάς, Παντερής, Σκούφος, Σωτήρχος, Κουτσογιαννάκης, Κόκκινος.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Χασουράκης Ρ., Κωστάκης, Τζαγκαράκης, Ματέο, Χασουράκης Μ., Ρεμιδιανάκης, Μυλωνάκης, Καμαρίτης, Κουτάντος, Δεσίπρης, Βελιβασάκης, Μουρτζάκης, Μυλωνάκης.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ): Σταματάκης, Τζαγκαράκης, Καργιωτάκης Μ., Λουμπάκης, Κανδυλάκης, Κοιλιάρας, Ψαρράς, Μυρτέλι, Χίντρι, Κενδριστάκης, Γαρεφαλάκης.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καργιωτάκης Γ., Μπαρδάκης.