Αλμυρός – Μινωική 3-2: Απλαδάς – Παντερής το δίδυμο της ανατροπής!

Το δεύτερο του τρίποντο στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αλμυρός, που κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 0-1 από τη Μινωική και με τελικό σκορ 3-2, να πανηγυρίσει τη δεύτερη εντός των τειχών του Γαζίου νίκη του.

Το 0-1 σημειώθηκε με αυτογκόλ, όταν ο Ζερβός στην προσπάθειά του να απομακρύνει με το κεφάλι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 47′ ο Απλαδάς έπειτα από σέντρα του Παπουτσιδάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στη συνέχεια ξεκίνησε η ολική ανατροπή για την ομάδα του Γαζίου.

Στο 69′ ο Απλαδάς “σέρβιρε” και ο Παντερής που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι, με το κεφάλι έβαλε τον Αλμυρό σε θέση οδηγού ενώ δέκα λεπτά αργότερα σημειώθηκε το 3-1 με πρωταγωνιστές ξανά τους Απλαδά – Παντερή! Ο Απλαδάς πάσαρε στον Παντερή, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή εκτέλεσε τον Χαραλαμπάκη για το 3-1!

Η Μινωική κατάφερε εν τέλει να μειώσει σε 3-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρουμελιώτη.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

1’ Σέντρα του Ρουμελιωτη στον Περογαμβράκη, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα, από ευνοϊκή θέση το σουτ του τελευταίου
4′ ΓΚΟΛ! 0-1: Φάουλ του Χριστοφή ο Ζερβός στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γαλανάκη με κεφαλιά
16’ Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Κουτάντου ο οποίςο συνέκλινε αλλά δεν βρήκε σουτ, πάσαρε στον Κουτσογιαννάκη που σούταρε, με τον Χαραλαμπάκη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ
25’ Νέο βαθύ γέμισμα από τον Χριστοφή στα καρέ του Αλμυρού, ο Καρανικολάου πήρε την κεφαλια η μπάλα λίγο αουτ
29’ Ωραίο πλασέ του Σωτήρχου, η μπάλα λίγο αουτ
39’ Απίθανο βολέ του Κουτσογιαννάκη, σταματάει στη συμβολή των δοκών μετά από κόρνερ του Τουγλή
40’ Ο Σωτήρχος πάτησε στην περιοχή μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας όμως το δυνατό τελείωμά του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια
45’ Πλασέ του Χασουράκη με το αριστερό, με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει ο Χαραλαμπάκης
47’ ΓΚΟΛ! 1-1: Σέντρα του Παπουτσιδάκη, άπιασε σουτ του Απλαδά και ισοφάριση!
48’ Γέμισμα του Ψαρρά, απόκρουση του Γαλανάκη με τον Τζεβαμπίνα σε κενή σχεδόν εστία να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Γαλανάκη.
60’ Σέντρα του Τουγλή ο Απλαδας έκανε περισσότερο τσαφ έκανε παρά τελείωσε τη φάση
63’ Ψηλά άουτ το σουτ του Στακακη
67’ Σουτ του Κωστάκη, εύκολη λεία για τον Χαραλαμπάκη
69’ ΓΚΟΛ! Ανατροπή για τον Αλμυρό! Σέντρα του Απλαδά, κεφαλιά του Παντερή για το 2-1. Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για off side στην αρχή της φάσης.
79’ ΓΚΟΛ! Ο Απλαδάς πάσαρε στον Παντερή, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή εκτέλεσε τον Χαραλαμπάκη για το 3-1!
85’ Παράλληλη σέντρα του Στακάκη, ο Πατσάκης επέλεξε να κοντρολάρει αντί να εκτελέσει και η φάση χάθηκε για τη Μινωική
93’ Πέναλτι για τη Μινωική που κέρδισε ο Πατσάκης από τον Μανουσάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρουμελιώτης που μείωσε σε 3-2

ΑΛΜΥΡΟΣ: Γαλανάκης, Τουγλής, Σαρρής, Παπουτσιδάκης (70′ Βεληβασάκης), Ζερβός, Σκούφος, Σωτήρχος (62′ Μιχελακάκης), Κουτσογιαννάκης (81′ Μανουσάκης), Απλαδάς, Χασουράκης (62′ Παντερής), Κουτάντος (62′ Χασουράκης)

ΜΙΝΩΙΚΗ: Χαραλαμπάκης, Χριστοφής, Καρανικολάου (83′ Κουρουγκιαβούρης), Καραφωτιάς, Περογαμβράκης, Χρηστάκης (61′ Πατσάκης), Στακάκης, Ψαρράς (68′ Καστελλιανάκης), Ρουμελιώτης, Τζεβαμπίνας (61′ Καραντινάκης), Κοκκινάκης