Έσπασε το ρόδι ο ΑΟΑΝ 1-0 την Νέα Ιωνία

Μεγάλης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η ομάδα του Αγίου Νικολάου  επικρατώντας με 1-0 της Νέας Ιωνίας.

Το τρίποντο αυτό είναι το πρώτο στο πρωτάθλημα και αυτό το κάνει ιδιαίτερα σημαντικό.

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας με την γηπεδούχο ομάδα να είναι αυτή που είχε τα ηνία της αναμέτρησης και τις πιο σημαντικές φάσεις.

Φτωχό από φάσεις το πρώτο μέρος του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο Αγίου Νικολάου, με τον ΑΟΑΝ να έχει την καλύτερη στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά και συγκεκριμένα με το… καλημέρα. Στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Μέμος προσπάθησε να βρει εν κινήσει τον Ιατρούδη, Ντροζντ έχασε τη μπάλα, εκείνη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, όμως για κακή τύχη των γηπεδούχων έσκασε επάνω στη γραμμή, ώστε στη συνέχεια να διώξουν οι αμυντικοί της Νέας Ιωνίας.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Άλκή Πλουσή μπήκαν πολύ δυνατά και εχασαν διαδοχικες ευκαιρίες για  πετύχουν κάποιο τέρμα με τον Γκίνη στο 48 και στο 50 καθώς και στο 54 με τον Ιατρούδη.

Το πολυπόθητο γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στο 69 μετά από πάσα του Σένκα στο Νοκάϊ με τον τελευταίο να περνάει και τον τερματοφύλακα και να πλοσάρει αψογα κάνοντας το 1-0  .

ΑΟΑΝ: Ψιμόπουλος, Δολαψάκης, Ξενοκτιστάκης, Τσανάι, Κίσσας, Τσιλεδάκης, Μαρκάκης (68 Γκελοσάνι ) , Σενκα, Γκίνη (68 Νοκάι), Ιατρούδης, Μέμμος (68 Πύλιος)

Νέα Ιωνία: Ντρόσυ, Μουστάκης, Καλιτσουνάκης Χατζηγεωργίου ,Κουκοβίννης(65 Οδυσσέως), Πισσας, Πλατέλας, Λαμπίρης,Τζανάι, Φωτόπουλος(Τζάκσον)