Πάτησε κορυφή ο Άρης με τη νίκη επί της Λαμίας (2-0)

Μετά τις νίκες απέναντι σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, ο Άρης επικράτησε 2-0 της Λαμίας έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Λορέν Μορόν και έπιασε την ΑΕΚ στην πρώτη θέση της Stoiximan Super League.

Στην κορυφή της Stoiximan Super League μαζί με την ΑΕΚ αναρριχήθηκε ο Άρης. Οι κίτρινοι, ορμώμενοι από τις νίκες τους με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, καθάρισαν και τη Λαμία με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Λορέν Μορόν για την 7η αγωνιστική κάνοντας τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από τον Μάιο του 2022.

Ο Ισπανός επιθετικός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ανοίγοντας το σκορ στο 4ο λεπτό με κεφαλιά και κλειδώνοντας το τρίποντο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης ανέβηκε στους 14 βαθμούς ενώ η Λαμία, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Λεωνίδα Βόκολο, παρέμεινε στη 12η θέση με 5 βαθμούς. Το ντεμπούτο του με τους κίτρινους έκανε ο Κουέισον που μπήκε στο ματς στο 87′ αντί του Μορόν.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια, Χουάνκαρ (87′ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Ρόουζ, Μόντσου, Σιφουέντες (71′ Νταρίντα), Ντιαντί (72′ Φετφατζίδης), Γκαρθία, Σίστο (63′ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87′ Κουέισον).

ΛΑΜΙΑ: Κόστιτς, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46′ Μέκιτς), Ραντόνια (81′ Αθανασακόπουλος), Νούνιες, Δοϊρανλής (66′ Ενρίκε), Μπίκοφ (81′ Ντεντάκης), Ρινγκ, Γκουίντο.

Πηγή: sport24.gr