Βελτιώθηκε αλλά δεν απέφυγε την ήττα και από την Μπέερσοτ ο ΟΦΗ (3-1)

Την ήττα με 3-1 από την Μπέερσοτ γνώρισε και στο δεύτερο φιλικό που έδωσε ο ΟΦΗ στα πλαίσια του βασικού σταδίου της προετοιμασίας που γίνεται στην Ολλανδία.

Αυτή τη φορά ο ΟΦΗ ήταν σαφώς πιο βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο φιλικό με αντίπαλο την Μπέβερεν , έβαλε δύο γκολ το ένα ακυρώθηκε είχε και ευκαιρίες να πετύχει και άλλα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που ήταν και το καλύτερο του.

Η κρητική ομάδα προηγήθηκε στο 28΄με σουτ του Ισέκα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 40΄με τον Φέρλιντεν και πήραν το προβάδισμα στο 70΄με κεφαλιά του Κεϊτα. Το τελικό 3-1 το διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ράίνερς για τους γηπεδούχους.

Μελανό σημείο του αγώνα πάντως το γεγονός ότι από το 30΄και μετά δεν συνεχίστηκε η ζωντανή μετάδοση του αγώνα από το Youtube κανάλι της ΠΑΕ ΟΦΗ με αποτέλεσμα αρκετοί φίλαθλοι που παρακολουθούσαν το ματς να έχουν πολλά παράπονα από το γεγονός ότι κατάφεραν να δουν ένα μικρό δείγμα της ομάδας του στο πρώτο μέρος.

Πως παρατάχθηκε

Ο Τρ. Δέλλας παρέταξε αυτή τη φορά τον ΟΦΗ με μια ενδεκάδα κατά κάποιο τρόπο βασική αν και υπάρχουν ακόμα πολλά κενά στο ρόστερ. Στο 4-2-3-1 του κόουτς της κρητικής ομάδας κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χριστογεώργος, και στην τετράδα της άμυνας δεξιά ο Γκονζάλεθ και αριστερά ο Χριστογεώργος ενώ στα στόπερ βρίσκονταν οι Λαμπρόπουλος και Χριστόπουλος. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Καραχάλιος και Μπάκιτς με τον Νέιρα σε ρόλο οργανωτή να πλαισιώνεται δεξιά από τον Αποστολάκη και αριστερά από τον Ριέρα με τον Ισέκα να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Η Μπέερσοτ ήταν πιο δραστήρια από τον ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά του ματς και είχε δύο καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ στο 3΄σε σουτ του Φέρλιντεν , και στο 6΄σε σουτ του Κάργκο εκτός περιοχής που μπλόκαρε δύσκολα ο Χριστογεώργος.

Από το 20΄και μετά ο ΟΦΗ πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και κατάφερε να σημειώσει δύο τέρματα με τον Ισέκα αλλά να χάσει και άλλες δύο καλές στιγμές για γκολ. Στο 23΄ο Αποστολάκης με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον Ισέκα σε θέση τετ α τετ και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάϊντ μετά την εξέταση στο VAR.

Δεν έγινε το ίδιο όμως στο 28΄όταν οι παίκτες του ΟΦΗ συνδυάστηκαν ωραία ο Μπάκιτς έβγαλε μια ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο Ισέκα με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Μπέερσοτ με το γκολ να μετράει αυτή τη φορά μετά την εξέταση του VAR.

Ο ΟΦΗ συνέχισε και μετά το 0-1 να είναι πιεστικός και είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 32΄με τον Ισέκα και στο 33΄με τον Ριέρα που βγήκε από πλάγια σε θέση τετ α τετ πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στη συνέχεια και αφού απείλησαν για την ισοφάριση στο 37΄με το σουτ του Φέρλιντεν να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι, στη συνέχεια κατάφεραν να κάνουν το 1-1 με το σουτ που επιχείρησε στο 40΄ο ίδιος παίκτης.

Mε την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Τρ. Δέλλας άλλαξε τους 10 από τους 11 ποδοσφαιριστές αφήνοντας στο ματς μόνο τον Χιμένεθ και ρίχνοντας στο γήπεδο τους Μαρινάκη, Αμπάντα, Μπρεσάν, Χνάρη, Κουτεντάκη, Γκαγιέγος, Θεοδοσουλάκη, Φανουράκη και Φαϊτάκη.

Στα πρώτα 25 λεπτά του δεύτερου μέρους δεν υπήρχαν αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες πέρα από ένα σουτ του Κουτεντάκη που πέρασε άουτ.

Στο 70΄στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους η Μπέερσοτ κατάφερε να κάνει το 2-1 όταν μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Κεϊτά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ προσπάθησε να ισοφαρίσει μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων με τελικό αποδέκτη τον Κουτεντάκη το σουτ του οποίου πέρασε άουτ τελικά.

Στις καθυστερήσεις του ματς ο ΟΦΗ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει το παιχνίδι και να το στείλει στη διαδικασία των πέναλτι όμως το σουτ του Σημαντηράκη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 93΄όμως η Μπέερσοτ σε μια κόντρα επίθεση κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Ράϊνερς να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος (46; Σωτηρίου), Γκοζνάλεθ (46΄Μαρινάκης), Χατζηθεοδωρίδης (46΄Αμπάντα), Λαμπρόπουλος (46΄Μπρεσάν), Χριστόπουλος (46΄Χνάρης), Καραχάλιος (46΄Κουτεντάκης, 84΄Πιστικός), Μπάκιτς (46΄Γκαγιέγος), Νέιρα (41΄Χιμένεθ), Αποστολάκης (46΄Θεοδοσουλάκης, 84΄Σημαντηράκης), Ριέρα (46΄Φανουράκης, 84΄Ζαχαριουδάκης), Ισέκα (46΄Φαϊτάκης, 84΄Αδαμάκης)