Δεύτερη νίκη με έντονες διαμαρτυρίες για τη Φαιστό, 0-1 τη Δαμάστα

Η Φαιστός, χάρη στην ανωτερότητα της, έφυγε με τη νίκη από τη Δαμάστα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 0-1 για την 2η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.

Μία νίκη που προήλθε δια… πυρός και σιδήρου, με την ομάδα του Γιάννη Νικολιδάκη πέρα από το νικητήριο γκολ του Γιώργου Παπαδάκη Μαυρίδη στο 42′, να έχει δύο ακυρωθέντα γκολ για τα οποία διαμαρτυρήθηκε έντονα, αλλά και δύο δοκάρια στην εξέλιξη του αγώνα.

Στο 12′ η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Μπάτζιο να επιχειρεί να νικήσει τον Ροδουσάκη χωρίς αποτέλεσμα. Η Φαιστός απάντησε στις ευκαιρίες με τον Μαυρίδη ο οποίος σούταρε άστοχα στο 20′, ενώ ο ίδιος παίκτης ανάγκασε τον Φώσκολο στην πρώτη του επέμβαση στον αγώνα.

Στο 30′ ήρθε η πρώτη φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευράς της Φαιστού, με τον Μαυρίδη να σκοράρει και το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι στην εν λόγω φάση διαμαρτυρήθηκαν έντονα διότι πιστεύουν ότι η μπάλα πήγε στον σκόρερ από πόδι αντιπάλου.

Στο ίδιο έργο θεατές λίγα λεπτά αργότερα, αλλά με διαφορετικό σκόρερ. Ο Σκαντζάκης πάσαρε στον Αρμπάν ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως και πάλι ο Καλαϊτζής είχε διαφορετική άποψη, σηκώνοντας το σημαιάκι του, γεγονός για το οποίο αντέδρασαν έντονα οι φιλοξενούμενοι.

Τελικά η Φαιστός κατάφερε να πετύχει το γκολ, το οποίο επικυρώθηκε από τον διαιτητή Σφακιανάκη, με τον Σκαντζάκη να πασάρει στο σωστό χρόνο στον Μαυρίδη και εκείνος με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, αλλά και τελικά όπως αποδείχθηκε.

Με τη σέντρα του δευτέρου μέρους ο Καργάκης λίγο έλειψε να πετύχει ένα απίθανο γκολ, σουτάροντας από το κέντρο του γηπεδού, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του εμβρόντητου Φώσκολου.

Στη συνέχεια, οι Μεσαρίτες απείλησαν εκ νέου τόσο με τον σκόρερ Μαυρίδη, όσο και με τον Αρμπάν, με τον Νικολιδάκη λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 75′, να σουτάρει στο δοκάρι, μην μπορώντας να αποχαιρετήσει προς το παρόν την ομάδα του με ένα γκολ, καθώς φεύγει στην Αθήνα για σπουδές.

Το γεγονός αυτό δεν εκμεταλλεύτηκε η Δαμάστα, με το τελικό 0-1, να δίνει τη δεύτερη νίκη στην Φαιστό στο πρωτάθλημα.

Δαμάστα: Φώσκολος, Τσίχλας, Κάββαλος, Μπουμπάκης (20 λτ Τοψής Μ) , Σερλιδάκης, Βιδάκης (46 Ντολάνι),Μπάτζιος,Καναβάκης,  Μπάτζιος Μαυρογιάννης, Ταμπάκης (75 Τοψής Γ), Ελ Γιαχάουι,(46 Σταυρακάκης)

Φαιστός: Ροδουσάκης, Τσούπι, Σκαντζάκης, Παπαδάκης Σ, Ντόκο, Παπαδάκης Α (60 Πολυχρονάης, Κουτσάκης (60′ Παπαδάκης Γ.Μ), Αρμπάν, Παπαδάκης Γ Μαυρίδης) (85” Γρηγοράκης), Νικηφοράκης, Καργάκης (70′ Νικολιδάκης)