Νικητής ο Εργοτέλης στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ηρόδοτο (2-0)

6η στροφή στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ και ο Εργοτέλης υποδέχθηκε τον Ηρόδοτο στο Μαρτινέγκο, επικρατώντας με σκορ 2-0 και σπάζοντας παράλληλα το αήττητό του.

Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του ματς, με τον Γκόμεζ να επιχειρεί ένα ωραίο σουτ και να νικάει τον πορτιέρο του Ηροδότου, Σταματάκη για το 1-0.

Στο 20ο λεπτό ο Ψαρολογάκης ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 έπειτα από εκπληκτική μπαλιά του Κίττου

Στη συνέχεια ο Ηρόδοτος προσπάθησε με Κανδηλάκη και Λίτσκα να μειώσει πριν οι ομάδες πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια όμως κάτι τέτοιοι δε συνέβη.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 59′ ο Γκόμεζ απώλεσε ευκαιρία να γράψει το 3-0 και να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

Λίγο αργότερα οι κυανόλευκοι χάνουν την ευκαιρία να μειώσουν σε 2-1 όταν ο Κοιλιάρας αστοχεί, εκτελώντας την εσχάτη των ποινών έπειτα από χέρι του Δουλγεράκη.