Στον Άγιο Νικόλαο η κούπα του Youth League: Μεγάλος νικητής ο ΑΟΑΝ, 2-1 τον Ερμή Ατσαλένιου

Ο ΑΟΑΝ ήταν ο μεγάλος νικητής και πρωταθλητής του φετινού Youth League επικρατώντας στον τελικό του Γαζίου, του Ερμή Ατσαλένιου με 2-1.

Μετά από την εξαιρετική απόδοση της στον ημιτελικό με την Φαιστό, η ομάδα του Κόκκινου παρουσίασε ανάλογο πρόσωπο και στον τελικό με αποτέλεσμα να είναι δίκαια η φετινή πρωταθλήτρια του Youth League.

Ο Ερμής Ατσαλένιου πήρε προβάδισμα με το… καλημέρα χάρη σε γκολ του Μοσχονησιώτη (2′),όμως η συνέχεια ανήκε στον ΑΟΑΝ, ο οποίος με γκολ του Πάγκαλου στο 5′ και Χατζιράι στο 52′ «έβαψε» τον τελικό και τον τίτλο στα “κυανόλευκα”.

«Τρελός» ρυθμός από την αρχή του τελικού, με τον Ερμή Ατσαλένιου να παίρνει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 2′, με τον Μοσχονησιώτη να σουτάρει εύστοχα μετά από συνεργασία με τον Μανωλαράκη.

Άμεση η αντίδραση του ΑΟΑΝ, καθώς με τον Πάγκαλο ισοφάρισε άμεσα με κεφαλιά σε 1-1 μετά από κόρνερ-ασίστ του Τραυλού. Στο ίδιο μήκος κύματος και η συνέχεια του αγώνα, με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές των ομάδων να δείχνουν ιδιαίτερα ορεξάτοι στο πρώτο διάστημα.

Στο 10′, ο Κωστάκης επενέβη σωτήρια και ανέκοψε τον Τραυλό, ενώ στο 13′ ο ΑΟΑΝ σε συνθήκες αντεπίθεσης και μετά από σέντρα του Μαρινάκη, δεν μπόρεσε να σκοράρει το γκολ της ανατροπής με τον Βάρδα.

Ο ρυθμός του αγώνα στη συνέχεια έπεσε, με τελευταία καταγεγραμμένη αξιόλογη στο πρώτο μέρος να είναι εκείνη του 45ου λεπτού, όταν ο εξαιρετικός και σε αυτό το παιχνίδι Τραυλός δοκίμασε τα reflex του Βλατάκη με εκτέλεση φάουλ, η οποία φάνηκε εύκολη λεία για τον νεαρό τερματοφύλακα του Ερμή Ατσαλένιου.

Παρόμοιο σκηνικό με του πρώτου ημίχρονο στην επανάληψη, καθώς στα πρώτα λεπτά σημειώθηκε γκολ, με τον ΑΟΑΝ να το πετυχαίνει και να κάνει την ανατροπή.

Σκόρερ για τους Αγιονικολιώτες, ο Χατζιράι ο οποίος με ατομική ενέργεια και πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του κόουτς Κόκκινου.

Λίγο νωρίτερα όμως, ο Ερμής Ατσαλένιου ήταν εκείνος που έφτασε μία… ανάσα από την ανάκτηση του προβαδίσματος, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς ο Ξυλικάκης ήταν άστοχος από ευνοϊκό σημείο μέσα στην περιοχή.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ήταν πρωταγωνιστής και στην κυριότερη φάση που είχε η ομάδα του Ηρακλείου για την ισοφάριση, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΑΟΑΝ, Κέσκο στο 78′.

Οι Λασιθιώτες στο τέλος είχαν σπουδαία ευκαιρία για να “κλειδώσουν” το αποτέλεσμα, όμως η εκτέλεση φάουλ του Ράτζα σταμάτησε στο δοκάρι του Βλατάκη, όμως τίποτα δεν άλλαξε καθώς το τελικό σφύριγμα, βρήκε τους ποδοσφαιριστές του ΑΟΑΝ να πανηγυρίζουν το τρόπαιο.