Εuro 2024: Πρώτη ισοπαλία στη διοργάνωση ανάμεσα σε Σλοβενία και Δανία (1-1- Video)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Σλοβενίας με την Δανία, με τον Έρικ Γιάνζα στο 77′ να απαντάει στο γκολ του Έρικσεν από το 17ο λεπτό. Ο όμιλος που περιλαμβάνει επίσης Αγγλία και Σερβία αποκτάει άγρια ομορφιά.

H πρώτη ισοπαλία στο Euro 2024 είναι γεγονός. Η Σλοβενία κατάφερε να αποσπάσει το Χ από την Δανία, με το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην Στουτγκάρδη να λήγει 1-1 και τον τρίτο όμιλο, να αποκτάει άγρια ομορφιά.

Η Δανία είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τον Κρίστιαν Έρικσεν να ανοίγει το σκορ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι Σλοβένοι το πίστεψαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με το σουτ του Γιάνζα στο 77′.

Εξαιρετικός ήταν ο Σπόραρ, ο οποίος ήταν μία συνεχή απειλή στην άμυνα των Δανών, βασικός έπαιξε ο Τσέριν, ενώ στο δεύτερο μέρος πέρασε ως αλλαγή και ο Βέρμπιτς.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Σλοβενία κοντράρεται με την Σερβία (20/6, 16:00), ενώ η Δανία θα αντιμετωπίσει το φαβορί του ομίλου και εκ των φαβορί της διοργάνωσης, την Αγγλία (20/6, 19:00).

Σλοβενία: Όμπλακ, Καρνίτσνικ, Ντρκούσιτς, Μπίγιολ, Γιάντζ, Στογιάνοβιτς (67′ Βέρμπιτς), Τσέριν, Έλσνικ (76′ Στάνκοβιτς), Μλάκαρ (75′ Τσέλαρ), Σπόραρ (90+5′ Μπρέκαλο), Σέσκο (90+5′ Κούρτιτς)

Δανία: Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Μπα, Χιούλμαντ (89′ Ντιλέινι), Χοίμπιεργκ (84′ Νόργκααντ), Κρίστιανσεν (78′ Μέλε), Έρικσεν, Βιντ (83′ Ντόλμπεργκ), Χόιλουντ (83′ Πόουλσεν)

Δείτε στο παρακάτω βίντεο τα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση της Σλοβενίας με τη Δανία: