Έκανε… πλάκα στην Αγ. Παρασκευή και επέστρεψε στην 3η θέση ο Αλμυρός

Ο Αλμυρός έδωσε μία πλήρη παράσταση στο Γάζι απέναντι στην Αγ. Παρασκευή, την οποία φιλοδώρησε με έξι τέρματα (6-1) για την 28η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Μανόλη Σουτζή, όσο κι αν αξιόμαχη ήταν η Αγ. Παρασκευή, δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 6-1 και να επιστρέψει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σκόρερ στην ευρεία νίκη των Γαζανών, ο Κέρι (2 γκολ), ο Λέον, ο Πατινιώτης, ο Χαντί και ο Καστελλιανάκης που εκμεταλλεύτηκαν και τα δώρα των φιλοξενούμενων που υπέπεσαν σε τρία πέναλτι στη διάρκεια του ματς.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Αλμυρός έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τους Λεόν και Καστελλιανάκη να φεύγουν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον πρώτο να δίνει έτοιμο γκολ στον δεύτερο ο οποίος ενώ είχε στο… έλεος του τον Αραμπατζή, έστειλε τη μπάλα πάνω του!

Στο 14′ η Αγ. Παρασκευή προσπάθησε να απειλήσει, μετά την ολιγωρία του Γκόγκου, ο οποίος διόρθωσε το λάθος του άμεσα, έπαιξε γρήγορα για να βγει η ομάδα του στην αντεπίθεση, με αποτέλεσμα να βρει ανοργάνωτη την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Σουρνάκη να πατάει περιοχή και να κερδίζει πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κέρι που ανέλαβε την εκτέλεση έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αλμυρό.

Λίγα λεπτά αργότερα, ήρθε η αντίδραση για τους φιλοξενούμενους με τον Μπουμπουλλίμα να νικά τον Γκόγκο με σουτ που κόντραρε πάνω στον Αγαπάκη και άλλαξε πορεία για το 1-1 στο 19′.

Στο 24′ είχαμε ένα… αλαλούμ με τις κάρτες από τον διαιτητή Καλυβιανάκη, ο οποίος αρχικά απέβαλε τον Καστανιώτη με δεύτερη κίτρινη και στη συνέχεια πήρε πίσω την απόφαση του, παρατηρώντας με κίτρινη κάρτα τον συμπαίκτη του, Χρυσανθακόπουλο και έτσι η Αγ. Παρασκευή συνέχισε με 11 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 36′ ο Αλμυρός πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τους Χαντί και Λεόν να συνεργάζονται με μαγικό τρόπο και τον τελευταίο να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Αραμπατζή για το 2-1, πηγαίνοντας προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι Οράνιε μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν μία και καλή την υπόθεση νίκη. Στο 47′ ο Καστελλιανάκης ζήτησε πέναλτι το οποίο αρνήθηκε ο Καλυβιανάκης, ενώ από την πάσα του επιθετικού του Αλμυρού, ο Πατινιώτης βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Αραμπατζή και τον νίκησε σουτάροντας στην κλειστή του γωνία για να γράψει το 3-1.

Από εκεί και πέρα ο Αλμυρός βρήκε ουκ ολίγες φορές την ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, με τον Καστελλιανάκη να μην μπορεί να σκοράρει απέναντι στον Αραμπατζή στο 54′, ενώ και ο Κέρη κατάφερε να μην σκοράρει προ κενής εστίας, έχοντας ξεπεράσει τον Αραμπατζή στο 54′.

Μπαίνοντας στη μία ώρα παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά σε μαρκάρισμα πάνω στον Λεόν μέσα στην περιοχή. Ο Χαντί ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα για να σημειώσει το 4-1.

Στο ίδιο έργο… θεατές ξανά στο 64′ με τον Αγαπάκη ν’ ανατρέπεται μέσα από την περιοχή και ενώ ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ο Καλυβιανάκης χωρίς δεύτερη σκέψη έδειξε για τρίτη φορά την “άσπρη βούλα” με τον Καστελλιανάκη να βάζει το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ, νικώντας για 5η φορά τον Αραμπατζή.

Στο 74′ ο Κέρι σημάδεψε το δοκάρι του Αραμπατζή μετά από πάσα του Καστελλιανάκη. Ό,τι δεν κατάφερε ο ποδοσφαιριστής που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του σωματείου του Γαζίου, πέτυχε λίγα λεπτά αργότερα, με τον Ρέγες να του δίνει έτοιμο γκολ με παράλληλη πάσα στο 78′.

Αλμυρός (Σουτζής): Γκόγκος, Αγαπάκης (82′ Κοκολογιαννάκης), Ξενοκτιστάκης, Πιερτζιακόμι (67′ Ρέγιες), Καστελλιανάκης (79′ Νικολακάκης), Κοντογιάννης, Σουρνάκης (67′ Βουϊδάσκης), Ενγκουέμ, Κέρι (79′ Τουργαΐδης), Πατηνιώτης

Αγ. Παρασκευή (Κωνσταντόπουλος): Αραμπατζής, Καστανιώτης, Ζάχος, Κοντοές, Δημητρίου, Θεοδωρίδης, Δημητρούλας, Μπουμπουλίμα, Νικολαΐδης, Κουτσουπιάς, Χρυσανθακόπουλος