Φιλική ισοπαλία για Ρεθυμνιακό και Γιούχτα – Πρώτο φιλικό και γκολ για Γαϊτανίδη!

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το 4ο φιλικό παιχνίδι του Γιούχτα, απέναντι στον Ρεθυμνιακό που διεξήχθη στο γήπεδο της Σοχώρας στο Ρέθυμνο.

Επρόκειτο για ένα δυνατό τεστ ενόψει της επερχόμενης σεζόν, με δύο ομάδες που τεθούν αντιμέτωπες στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Ο Μανώλης Σουτζής και οι συνεργάτες του, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πολλά πράγματα που δουλεύονται στις προπονήσεις δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στην διάθεση τους.

Στα του παιχνιδιού, στο 2ο μόλις λεπτό η ομάδα του Γιούχτα μπήκε μπροστά στο σκορ, έπειτα από μια σέντρα του Μπουρσέλη την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Γαϊτανίδης, όπου προσπέρασε δυο αντιπάλους, πάτησε περιοχή και με ένα ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα με τον Τζωρτζάκη στο 13’, έπειτα από ασίστ του Λαμπίρη. Μάλιστα, ο Ρεθυμνιακός έφτασε στην ανατροπή λίγο πριν το ημίχρονο με τον Μπάρο έπειτα από κοντινό πλασέ στο 41’.

Ο Γιούχτας, έφερε και πάλι το ματς στα ίσια στο 56’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη και κεφαλιά του Φουκαράκη που κατέληξε στα δίχτυα.
Αξίζει να σημειωθεί πως o Γιούχτας, έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 82’ με κεφαλιά του Ορφανουδάκη από φάουλ του Χριστόπουλου, με τον διαιτητή να το ακυρώνει υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον πρώτο. Στην προηγούμενη φάση ο Χριστόπουλος σημάδεψε το δοκάρι από απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Ρεθυμνιακός (Τσουπάκης Ανδρέας): Τζελέπης, Τουρνάκης, Λαμπίρης, Χαλκιαδάκης, Κλειδής Απ. Τζωρτζινάκης, Σωπαςής, Μέττα, Μπάρο, Κώτσιος, Κλειδής Π.

Στο β ημίχρονο για τον Ρεθυμνιακό έπαιξαν και οι: Κελαϊδής, Κουκουράκης, Μανολακάκης, Μαρής, Πρινιανάκης, Μεργεμόγλου, Γαβαλάς Κωστάκης, Λαρίσης Λένας, Σηφακάκης

Γιούχτας (Σουτζής Μανώλης): Μακατουνάκης (60 Καπετανακης) Γελαδάρης (60′ Γερονικολός), Φαζός (60′ Παπαδομιχελάκης) Μερκουλίδης (46′ Τζανής) Πακιουφάκης Βουιδάσκης Κοντογιάννης (46′ Δασκαλάκης) Φουκαράκης (60′ Μαυρογιαννάκης) Μπουρσέλης 65′ (Χριστόπουλος) Παυλίδης (Γαϊτανίδης (46′ Ορφανουδάκης) Πατινιώτης.