Α1 ΕΠΣΗ: Εντυπωσιακό φινάλε για τον Ηρόδοτο απέναντι στον Ρωμανό (4-0)

Mε εντυπωσιακό τρόπο έκλεισε τη σεζόν στην Α1 ΕΠΣΗ ο Ηρόδοτος την Κυριακή το απόγευμα στην Αλικαρνασσό κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 4-0 τον Ρωμανό στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής.

Έτσι η ομάδα του Β. Κρασανάκη κατάφερε να τερματίσει στην 2η θέση του πρωταθλήματος έχοντας χάσει βέβαια από την προηγούμενη αγωνιστική τον τίτλο, ενώ ο Ρωμανός τερμάτισε 3ος.

Ο Ηρόδοτος πέρα από τα τέσσερα γκολ είχε και τρία δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο που καταδεικνύουν την πλήρη επικράτηση του στο παιχνίδι με τον Ρωμανό.

O Hρόδοτος ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς έχοντας δοκάρι μόλις στο 5΄με τη λόμπα του Φραγκουλάκη κάτω από το κέντρο να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Σαβουίδάκη.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 στο 10΄όταν ο Γιαννικάκης με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Γαρεφάλακη αυτός γύρισε στον Μπάμπη που με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ηρόδοτος που ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα έκανε το 2-0 με προβολή του Μουρτζάκη μετά από ασίστ με το κεφάλι από τον Κανδηλάκη μετά την εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη.

Στο 17΄ο Ηρόδοτος άγγιξε το 3-0 αλλά είχε δεύτερο δοκάρι μετά από το πλασέ του Γαρεφαλάκη. Στο 25 ήταν η πρώτη φορά που ο Ρωμανός βρέθηκε με αξιώσεις στην εστία του Ζαφείρη με την ομάδα της Ελιάς να διαμαρτύρεται για πέναλτι υποστηρίζοντας ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χίντρι με τον διαιτητή να μην δείχνει κάτι.

Η ομάδα του Β. Κρασανάκη είχε και τρίτο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γαρεφαλάκη ο Κανδηλάκης πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Ρωμανού, ενώ ο Ηρόδοτος είχε ακόμη μια μεγάλη στιγμή πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 2-0 στο 42΄με το μονοκόματο σουτ του Φραγκουλάκη να αποκρούεται σωτήρια από τον Σαβουίδάκη.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρόδοτος δεν σταμάτησε να είναι άκρως επιθετικός και αφού απείλησε για το 3-0 στο 50΄με τον Ξηρό το σημείωσε τελικά στο 56΄όταν μετά από σέντρα του Μπάμπη ο Γαρεφαλάκης με πλασέ έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Σαβουϊδάκη.

Στο 66΄ο επόπτης ακύρωσε το γκολ του Ιπ. Κομνηνού και αφού νωρίτερα στο 63΄ο Ρωμανός είχε χάσει καλή ευκαιρία με τον Ιπ. Κομνηνό για να μειώσει σε 3-1.

Το τελικό 4-0 ήρθε στο 74΄με τον Γαρεφαλάκη να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με δυνατό διαγώνιο σουτ μετά από ωραία πάσα του Φραγκουλάκη.

Ηρόδοτος: Zαφείρης, Κανδυλάκης, Παγώνης (64 λ.τ Τριάντης), Γιαννικάκης, Μπάμπης, Μαγάκης, Φραγκουλάκης (76΄Μπαρδάκης), Μουρτζάκης, Ξηρός (80΄Μαυρίδης), Γαρεφαλάκης (76΄Τσαμαντιώτης), Χίντρι (80΄Παπαδάκης)

Ρωμανός: Σαβουϊδάκης, Μαυρομάτης, Μπαλάφας, Παχάκης, Παρτάλης (53΄Κρανιωτάκης), Γιακουμάκης, Χαλιλάι, Κομνηνός Αντ., Κομνηνός Ιπ.. Κεφάκης (68΄Ζαμίδης), Μαρκόπουλος.