Δεύτερη φιλική ήττα για τον Ηρόδοτο από τα Χανιά (0-1)

Μετά τα Περβόλια ο Ηρόδοτος έχασε με 0-1 από τα Χανιά την Κυριακή το μεσημέρι στο γήπεδο της Αλικαρνασσού στην άτυπη ρεβάνς του φιλικού που είχαν δώσει οι δύο ομάδες πριν μερικές ημέρες στην έδρα της Χανιώτικης ομάδας.

Η εικόνα του ματς

Το ματς ξεκίνησε με τον Ηρόδοτο να μπαίνει πιο δυνατά στο πρώτο 30 λεπτο και να έχει δυο καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ στο 2΄με κεφαλιά του Σουρνάκη και στο 29΄σε σουτ του Φαλκάο.

Τα Χανιά από την μεριά του ανέβασαν στροφές μετά το 30΄και κατάφεραν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 42΄να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Μάναλη.

Ο Μάναλης ήταν αυτός που απείλησε και για το 0-2 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους καθώς το σουτ του στο 56΄πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Οικονομάκη.

Στο 60΄οι προπονητές και των δύο ομάδων προχώρησαν σε μαζεμένες αλλαγές θέλοντας να δώσουν χρόνο σε όλους τους παίκτες τους. Παρόλα αυτά ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι καλός με τον Ηρόδοτο να μην μπορεί πάντως να απειλήσει με αξιώσεις την εστία των Χανίων που είχαν και δεύτερη καλή στιγμή στο 76΄σε σουτ του Καπνίδη για να κάνουν το 0-2, ενώ και στις καθυστερήσεις του ματς ο Οικονομάκης είπε όχι στο δεύτερο γκολ που επιδίωξαν τα Χανιά αποκρούοντας την εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη.

Ηρόδοτος: Οικονομάκης, Κυριακίδης, Γρηγορόπουλος (60΄Γρηγορόπουλος), Ρέτσος, Σαρρής (77΄Ροκάκης λ.τ), Μακρυδάκης, Γκίνη (60΄Φράγκος) Μασάδο (16 λ.τ Πλιάτσικας), Σουρνάκης (60΄Σουρνάκης), Βρεττός (60΄Γαλεάδης), Φαλκάο.

Χανιά: Κατσιμήτρος (65΄Πενταράκης), Ρότσα 60΄(Χιντζίδης), Γιάμπερε (46΄Γκανσιέρ), Ιμεριλαλιλαλι (60΄Κατσούρι), Μπάτζιος 83΄(Αγιώτης), Καμαρά, Λεμονής 83 (Νικόλης), Μπουτσάκης, Ταβάρες, Κόλα, Μάναλης (60΄Καπνίδης)