Ο ΠΟΑ είναι στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ – “Λύγισε” στα πέναλτι ο Ηρόδοτος των… δέκα!

Ο ΠΟΑ θα βρει τον Αλμυρό στον τελικό καθώς “λύγισε” τον Ηρόδοτος των… δέκα στα πέναλτι

Δεν είδαμε νικητή στην κανονική διάρκεια ανάμεσα στον Ηρόδοτο και τον ΠΟΑ παρά την αποβολή του Γαρεφαλάκη από το 40′ για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού και οδηγηθήκαμε στα πέναλτι όπου ο ΠΟΑ με πέντε στα πέντε πέναλτι και τελευταίο εκτελεστή τον Κερμενίδη πανηγύρισε την νίκη πρόκριση με σκορ 3-5.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε τον ΠΟΑ να είναι η ομάδα που είχε την μπάλα στα πόδια της περισσότερη ώρα και είχε κάποιες καλές στιγμές με τους Παχή και Νύκταρη χωρίς όμως να έχει την μεγάλη φάση.

Από την άλλη ο Ηρόδοτος δεν φάνηκε ιδιαίτερα απειλητικός παραμένοντας σε ένα παθητικό ρόλο.

Η φάση που “έκλεψε” τα βλέμματα στο πρώτο μέρος ήρθε στο 40′ όταν μέσα σε ένα λεπτό ο Γαρεφαλάκης δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε από την διαιτητή αρχικά την πρώτη για φάουλ και την δεύτερη για εξύβριση.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με το 0-0 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη παρά την αποβολή ο Ηρόδοτος μπήκε δυναμικά και απείλησε δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό αρχικά με τον Μπάμπη με μία κεφαλιά που μπλόκαρε ο Καβουσάκης και στην επόμενη φάση με ένα σουτ του Χίντρι που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΟΑ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΟΑ στο δεύτερο μέρος ήρθε με το σουτ του Μέμμου στο 63′ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο Παχής βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε από τον Ζαφείρη στο 75′!

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΟΑ χάθηκε στο 90′ όταν ο Παχής και πάλι μετά από λάθος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με την μπάλα να καταλήγει άουτ μετά το πλασέ του!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς με την πρόκριση να οδηγείται στα πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο ΠΟΑ κέρδισε με σκορ 3-5 καθώς όλοι οι εκτελεστές του βρήκαν δίχτυα, ενώ από τον Ηρόδοτο ο Μπάμπης έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με τον ΠΟΑ να περνάει στον τελικό και να βρίσκει απέναντι του τον Αλμυρό.

Ηρόδοτος: Ζαφείρης, Κανδηλάκης, Παγώνης, Γιαννικάκης, Μπάμπης, Μαγάκης, Φραγκουλάκης, Μουρτζάκης (65′ Τριάντης), Ξηρός (76′ Τσαμαντιώτης), Γαρεφαλάκης, Χίντρι

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Νάτος, Ζέλιος, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Μέμος (86′ Χαρίτος), Παχής, Κερμενίδης, Νύκταρης, Βοργιάς (60′ Γιακουμάκης), Αργκιλέσι (78′ Χατζηανδρέου)