“Έσωσε” τον βαθμό ο Ηρόδοτος των 10 παικτών, 1-1 με τον Ρωμανό

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ηρόδοτος και Ρωμανός μετά το 1-1 για την δεύτερη αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ

Στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού, η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη ήθελαν να χτίσουν πάνω στο μεγάλο διπλό της πρεμιέρας επι του Ρούβα, ενω οι φιλοξενούμενοι έψαχναν για τους πρώτους τους βαθμούς της χρονιάς.

Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους όταν ο Λίτσκας είδε το πλασέ του από τα δεξία να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κασσωτάκη.

Στο 40ο λεπτό ήταν η σειρά του Ρωμανού να έχει μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σαριδάκης σούταρε από τα αριστερά με τον Καργιωτάκη να βάζει κόντρα τελευταία στιγμή παραχωρώντας κόρνερ.

Ο Ηρόδοτος είχε άλλη μια τεράστια ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα πριν το ημίχρονο  όμως ο Λίτσκας βρήκε το οριζόντιο δοκάρι με πλασέ στις καθυστερήσεις μετά από ωραία σέντρα του Τζαγκαράκη.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα της  Νέας Αλικαρνασσού έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Τσαμαντιώτης αντίκρυσε απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα.

Εν τέλει η ομάδα της Ελιάς ήταν αυτή που άνοιξε το σκόρ στο 54ο λεπτό όταν ο Ιπποκράτης Κομνηνός, μετά από πάσα του Σαριδάκη, έγραψε το 0-1, με όμορφο πλασέ.

Το σύνολο του Κώστα Ταβλαδωράκη πίεσε για δεύτερο γκόλ και να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά του πλάσε του Μαυρομμάτη στο 70′, μετά από ωραία συνεργασία των παικτών των φιλοξενουμένων, πέρασε άουτ.

Ο Ηρόδοτος όμως κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο αργότερα, στο 74ο λεπτό με φοβερό αριστερό βολέ του Μπαρδάκη

Μάλιστα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ολική ανατροπή αλλά στο 83′ σημάδεψαν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι το δοκάρι, όταν το πλασέ του Χίντρι χτύπησε στο δεξιό κάθετο δοκάρι του Κασσωτάκη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ηρόδοτος: Σταματάκης, Καργιωτάκης Γ.(73′ Καργιωτάκης Μ.), Τζαγκαράκης, Κανδηλάκης, Χαρίτος, Τσαμαντιώτης, Λίτσκας, Ψαρράς, Μιχελουδάκης (50′ Χίντρι), Λουμπάκης,, Βόρφι(54′ Μπαρδάκης)

Ρωμανός: Κασσωτάκης, Ζερβός(84′ Παχάκης), Διακάκης, Περγαντής, Μπαλάφας, Κομνηνός Α.(70′ Κεφάκης), Μαυρομάτης, Μαρκόπουλος, Κομνηνός Ι., Νοδαράκης(84′ Κάββαλος), Σαριδάκης(70′ Λαζαράκης)