Άρεσε ο Ηρόδοτος στη φιλική νίκη με 3-1 επί του Ρούβα

Πολύ καλά δείγματα γραφής έδειξε ο Ηρόδοτος στο δυνατό φιλικό τεστ που έδωσε σήμερα στην Αλικαρνασσό με αντίπαλο τον Ρούβα όπου τον κέρδισε με 3-1.

H ομάδα της Αλικαρνασσού σημείωσε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης . Πιο συγκεκριμένα στο 14΄έγινε το 1-0 όταν μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Γ. Κοιλιάρα ο προωθημένος Τζαγκαράκης στο δεύτερο δοκάρι με προβολή άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα στο 16΄έγινε το 2-0. Ο Μυρτέλι βρήκε όμορφα τον Γαρεφαλάκη αυτός σέντραρε από τα αριστερά και ο Γ. Κοιλιάρας με ωραία κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η πρώτη στιγμή του ματς που απείλησε ο Ρούβας ήταν στο 24΄με το διαγώνιο σουτ του Ξεκαρδάκη που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σταματάκη. Στο 32΄ο Ρούβας είχε και άλλη καλή στιγμή στο ματς με το δυνατό σουτ του Χριστοφοράκη να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ηρόδοτος από την άλλη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 όταν μετά από γύρισμα του Μυρτέλι από αριστερά ο Χίντρι από το δεύτερο δοκάρι πλάσαρε άψογα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ρούβας απείλησε με την μείωση του σκορ στο 46΄με τον Σταματάκη όμως να λέει όχι στην όμορφη εκτέλεση φάουλ του Χριστοφοράκη.

Τελικά η ομάδα της Γέργερης μείωσε σε 3-1 στο 52΄με τρομερό βολέ του Χριστοφοράκη από τα αριστερά, ενώ ο Ρούβας είχε ακόμη μια καλή στιγμή στο ματς στο 62΄με σουτ του Ξεκαρδάκη από τα δεξιά που έδιωξε σε κόρνερ ο Σταματάκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το φιλικό είχε συνολική διάρκεια 80 λεπτά και οι δύο ομάδες έπαιξαν από δύο 40 λεπτα.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ): Σταματάκης, Καργιωτάκης, Τζαγκαράκης, Λουμπάκης, Κανδηλάκης, Χαρίτος, Ψαρράς, Κοιλιάρας, Χίντρι, Μυρτέλι, Γαρεφαλάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Καργιωτάκης Μ., Μιχελάκης, Στεφανάκης, Μαυραντωνάκης.

ΡΟΥΒΑΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΩΓΕΙΑΝΑΚΗΣ): Παπαδάκης, Καλεμάκης, Τσατσάκης, Τζωρτζάκης, Ντελία, Φραγκιαδουλάκης, Κόκκινος, Νικολαίδης, Χριστοφορακης, Λυδάκης, Ξεκαρδάκης

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σείχ Αβρ., Μαστραχάς, Κάτελας, Ντελής, Πρίφτης, Γρηγορούδης, Γαλανός.