Ήττα-μαχαιριά για την Εθνική Ελπίδων από τη Λευκορωσία – Xάνεται η 2η θέση

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 1-0 από την αντίστοιχη της Λευκορωσίας στο Armavir Stadium για την 11η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2025. Μπήκε ως αλλαγή ο Αποστολάκης, εκτός αποστολής ο Κουτεντάκης.

H Εθνική δημιούργησε την 1η μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 24ο λεπτό, όταν ο Κίτσος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Σουρλή στο 2ο δοκάρι αλλά η προβολή του τελευταίου από τη μεγάλη περιοχή κατέληξε λίγο άουτ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Λευκορωσία προηγήθηκε στο 57ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρτίνοφ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και στο 60ό λεπτό έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Κοσίδη από τη μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το κάθετο δοκάρι του Σκάπετς. Η τελευταία ευκαιρία της Εθνικής σημειώθηκε στο 84ο λεπτό αλλά η κεφαλιά του Παναγιώτου από το σημείο του πέναλτι μετά τη σέντρα του Αποστολάκη κατέληξε λίγο άουτ.

Στις άλλες αναμετρήσεις του ομίλου η Πορτογαλία επικράτησε 4-0 των Ν. Φερόε και η Κροατία νίκησε 3-0 την Ανδόρα. Δείτε ΕΔΩ τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του 7ου προκριματικού ομίλου του EURO 2025, στον οποίον συμμετέχει η Εθνική Ελπίδων.

Την Τρίτη 26 Μαρτίου στις 16:00 η Εθνική Ελπίδων θα αντιμετωπίσει την Ανδόρα στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”. Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη ενώ η αναμέτρηση θα μεταδοθεί σε live streaming από τον επίσημο λογαριασμό της Εθνικής Ομάδας στο YouTube.

Λευκορωσία (Σαρχέϊ Γιαρόμκα): Σκάπετς, Μπάρανοκ, Ναζαρένκα, Κασαράμπ, Σβιντίνσκι, Ντουσέφσκι (64′ Γκούζ), Μπουράκ (74′ Κρασνού), Πιατσούρα (78′ Κατλιάρου), Αγκέεφ, Μαρτίνοφ (78′ Χρούτσκο), Σβεντσίκου (78′ Ζουραλίου).

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Κίτσος, Κωνσταντόπουλος, Παναγιώτου, Κρυπαράκος, Σουρλής (81′ Νιάρχος), Κουρφαλίδης (59′ Μεταξάς), Δαρέλας (59′ Αποστολάκης), Παναγίδης, Ζουγλής (59′ Σοφιανός), Τζίμας (59′ Κοσίδης).