Το χειρότερο ξεκίνημα για τα Χανιά… Ανατροπή και νικήτρια η Καλαμάτα

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η χρονιά για τα Χανιά, καθώς η Καλαμάτα “άλωσε” το γήπεδο Περιβολίων, επικρατώντας με 2-1.

Αν και τα Χανιά έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα στο πρώτο μισάωρο, όπου άλλωστε προηγήθηκαν με το γκολ του Τσέλιου στο 23ο λεπτό, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ουσιαστικά οι αλλαγές του Αναστόπουλου βοήθησαν στο να γυρίσει το ματς η “μαύρη θύελλα” η οποία σκόραρε με τον Μόρσαϊ στο 77’ και τον Ντιγκινί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2’ Ο Προβυδάκης εκτελεί κόρνερ η κεφαλιά του Μάλτσι περνά άουτ.
6’ Ο Μέντες γυρίζει επικίνδυνα τη μπάλα προς την περιοχή του Σαφαρίκα, αυτή περνά παράλληλα.

11’ Μεγάλη φάση, πρώτη στο παιχνίδι για τα Χανιά με τον Τσέλιο να παίρνει τη μπάλα στην περιοχή από την απόκρουση των αμυντικών της Καλαμάτας, σουτάρει προς την εστία του Κότσαρη ο οποίος αποκρούει και στη συνέχεια το σουτ του Παχή περνά άουτ.
14’ Ο Προβυδάκης δοκιμάζει σουτ έξω από την περιοχή άουτ.
18’ Εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη η μπάλα με πορεία προς το τέρμα περνά άουτ με τον Γκμπενιόν να προσπαθεί να πλασάρει από δύσκολη θέση.
22’ Ο Μάλτσι στρώνει στον Μανουσάκη που σουτάρει με δύναμη άστοχα.

23’ (1-0) Τα Χανιά αποζημιώνονται με γκολ για την πολιορκία τους στην άμυνα της Καλαμάτας. Από τη σέντρα του Προβυδάκη ο Τσέλιος με καρφωτή κεφαλιά νικά τον Κότσαρη, ανοίγοντας το σκορ.

31′ Φάουλ Μορέιρα εξ επαφής κεφαλιά του Μπακαγιόκο υπό την πίεση του Προβυδάκη ο Σαφαρίκας ενστικτωδώς κάνει σπουδαία απόκρουση. Η καλύτερη ευκαιρία μέχρι τώρα της Καλαμάτας.
54’ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Μόρσαϊ που βρίσκει κενό χώρο, η μπάλα περνά ψηλά άουτ.

65’ Σπουδαία ευκαιρία για την Καλαμάτα, από την κάθετη πάσα του Μέντες ο Ντιγκινί σουτάρει και ο Σαφαρίκας αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

75’ Κόρνερ του Μέντες κεφαλιά εκτός ισορροπίας του Αλκαράνιας ο Σαφαρίκας μπλοκάρει.
76’ Μεγάλη φάση η Καλαμάτα. Από το γέμισμα του Μόρσαϊ ο Βασιλαντωνόπουλος από κοντά πλασάρει με τον Σαφαρίκα ν’ αποκρούει σωτήρια.

77’ (1-1) Ισοφαρίζει η Καλαμάτα μετά το κόρνερ του Μουστακόπουλου ο Μόρσαϊ ανενόχλητος μέσα από την περιοχή πλασάρει εύστοχα.

83′ Κόρνερ Μέντες, ο Σαφαρίκας δυσκολέυτηκε να διώξει με το χέρι, κεφαλιά του Στρούγγη και πάνω στη γραμμή ο Μουνάφο διώχνει.

90+2’ (1-2) Ο Μουστακόπουλος εκτελεί φάουλ ο Στρούγγης κάνει την προβολή και ο Ντιγκινί από κοντά νικά τον Σαφαρίκα ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την Καλαμάτα.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου) – Φραγκιαδάκης (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Μανδαλενάκης (Ηρακλείου)

Χανιά (Δημήτρης Σπανός): Σαφαρίκας, Στεπίνσκι (82’ Πινακάς), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Προβυδάκης, Λεμονής, Παχής (68’ Αρτουντουάγκα), Τσέλιος, Μουνάφο, Μανουσάκης, Μάλτσι (64’ Κόλα)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές (68’ Βασιλαντωνόπουλος), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης (46’ Μουστακόπουλος), Αναστασόπουλος (76’ Γρίβας), Ριένστρα (46’ Μόρσαϊ), Μέντες, Παμλίδης 46’ Ντιγκινί), Αλκαράνιας