Τα βρήκε «σκούρα» στην Τρίπολη ο ΟΦΗ – Τέταρτη φετινή ήττα!

Ο ΟΦΗ δεν έβγαλε καθόλου από το «πνεύμα» που είχε στο ματς με τον ΠΑΟΚ πριν την διακοπή του πρωταθλήματος και έτσι γνώρισε μία εύκολη ήττα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» από τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 2-0.

Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια έδειξαν αποσυντονισμένοι μετά το 1-0 το οποίο ήρθε στο 19ο λεπτό από τον Τιλίκα (πανέμορφο τελείωμα του παίκτη του Αστέρα) και δεν απείλησαν ως το τέλος του ημιχρόνου, ενώ στο 44′ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους Αρκάδες με τον Γκαρντάφσκι. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Μπαρτόλο ο οποίος μοίρασε και τις δυο ασίστ ενώ είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο όταν βρέθηκε με ατομική προσπάθεια τετ α τετ με τον Στίβενς με τον Ολλανδό κίπερ του ΟΦΗ να αποκρούει.

Η μεγαλύτερη στιγμή του ΟΦΗ ήταν στο 81ο λεπτό με τον Γκερέρο να πλασάρει όμορφα μέσα από την περιοχή αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο ΟΦΗ έδειξε ότι έχει πρόβλημα στην αμυντική του λειτουργία και συμπεριφορά, ενώ επιθετικά δεν δείχνει ακόμα να έχουν δέσει οι παίκτες και έτσι φαίνεται ότι υπάρχει έλλειψη ομοιογένειας.

Ακόμα μία φορά που βλέπουμε παίκτη του ΟΦΗ να βγαίνει νοκ-άουτ σε ματς με τον Ντίκο να αποχωρεί αυτή τη φορά.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Νιόπλιας προσπάθησε να αλλάξει πράγματα κατά την διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν φάνηκαν συγκεντρωμένοι οι παίκτες και υπήρχε απέναντι τους ένας πολύ καλός Αστέρας Τρίπολης ο οποίος και φάσεις έβγαλε και δυο γκολ πέτυχε.

Ο ΟΦΗ λοιπόν παραμένει στους 4 βαθμούς ενώ δέχθηκε την τέταρτη του φετινή ήττα (σε εξι αγωνιστικές), με τον Αστέρα Τρίπολης να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη και να φτάνει τους 7 βαθμούς (1νίκη,4 ισοπαλίες, 1 ήττα),

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Άλβαρεζ, Ιγκλέσιας (75′ Βαλιέντε), Ντομίνγκες (46′ Στάνκο), Τιλίκα, Γκαρντάφσκι (65′ Κρεσπί), Μπαρτόλο (74′ Μπερτόγλιο – 87′ λ.τρ. Ριέρα), Μπαράλες

Στον πάγκο: Τσιφτσής, Ατιένθα, Προύντζος, Μπενίτο

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Βούρος, Διαμαντής, Λάρσον, Μπαλογιάννης (73′ Τοράρινσον), Μεγιάδο (46′ Τοράλ), Ντιουσέ (62′ Στάικος), Περέα, Ντουρμισάι (46′ Μπιφουμά), Ντίκο (57′ λ.τρ. Μπουζούκης), Γκερέρο

Στον πάγκο: Μανδάς, Πασαλίδης, Μαρινάκης,  Γιοχού.