Έχασε στη Ρόδο και «έμπλεξε» για τα καλά ο Γιούχτας

Ο Γιούχτας είχε τα δοκάρια και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα με τον Διαγόρα, όμως οι Ροδίτες είχαν την ουσία χάρη στην οποία πήραν τη νίκη με 1-0 για την 5η αγωνιστική των play-out της Super League 2.

Αυτό το αποτέλεσμα έβαλε σε “μπλελάδες” τoν Γιούχτα, αφού την ίδια ώρα τόσο η Παναχαϊκή όσο και ο Παναθηναϊκός Β’ πήραν σπουδαίες νίκες απέναντι σε Αιγάλεω και Ολυμπιακό Β’ αντίστοιχα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, πατώντας ξεκάθαρα καλύτερα από τον αντίπαλο του στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας δοκάρι με τον Βρεττό στο 28′, o Γιούχτας βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα γκολ του Μανιά και δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη δεν είχε την τύχη με το μέρος της στο πρώτο ημίχρονο αφού στιγμές μετά την επίτευξη του γκολ από τον Διαγόρα είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Νοικοκυράκη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν παρουσιάστηκε το ίδιο απειλητική, παρά το γεγονός ότι ο έμπειρος τεχνικός πήρε αρκετά ρίσκα για να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κωστανάσιο και Ροβίθη, αποσύροντας παίκτες από τη μεσοαμυντική του γραμμή.

Η ήττα του Γιούχτα στη Ρόδο, τον έφερε ξανά κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού η Παναχαϊκή επικράτησε 1-0 του Αιγάλεω στην έδρα της και πλέον βρίσκεται στο +1 από την ομάδα των Αρχανών, ενώ πάνω από τον Γιούχτα βρέθηκε και ο Παναθηναϊκός Β’ μετά τη νίκη του στον Ρέντη επί του Ολυμπιακού Β’.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

1′ Σέντρα στο ματς!

12′ Ψηλά πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Μανωλάκη. Δεν απειλείται καθόλου η εστία του Πρινιωτάκη.

18′ Ο Αλεξόπουλος πατάει περιοχή και πασάρει στον επερχόμενο Νοικοκυράκη που έκανε ένα αδύναμο πλασέ το οποίο κόντραρε στα σώματα.

28′ Σουτ του Λώλη μπλοκάρει σταθερά ο Λαδάς.

28′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ! Ο Βρεττός έφερε τη μπάλα στο δεξί και από μεγάλη απόσταση, επιχείρησε ένα σουτ το οποίο “τράνταξε” το δοκάρι του Λαδά!

33′ Φάουλ του Νοικοκυράκη, κεφαλιά του Κόλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Λαδά.

38′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ, 1-0! Ο Λούκιτς πάτησε ωραία για τον Μανιά, ο οποίος με έναν «κεραυνό» δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πρινιωτάκη.

41′ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ! Ξανά άτυχη η ομάδα των Αρχανών, καθώς το σουτ του Νοικοκυράκη σταμάτησε στο δοκάρι του Λαδά!

43′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Γιούχτα! Ο Μπουρσέλης εκτελεί με τη μπάλα να φτάνει στον Κόλα που ήταν εκτεθειμένος σύμφωνα με τον α’ βοηθό.

45΄Πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Γιούχτα, με τον Αλεξόπουλο να μπαίνει μέσα στην περιοχή, όμως η παράλληλη πάσα που έκανε ανακόπηκε από την άμυνα του Διαγόρα.

46′ Σέντρα ξανά στο παιχνίδι.

51′ Πάνω από τα δοκάρια το επικίδυνο γύρισμα του Λώλη.

64′ Φάση διαρκείας στα καρέ του Διαγόρα για τον Γιούχτα, η οποία ολοκληρώνεται με την προβολή του Μπουτσάκη έπειτα από “κόψιμο” του Λώλη να περνάει άουτ.

67′ Απελπιστικά άουτ η εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη από καλό σημείο.

77′ Εξαιρετική κεφαλιά του Κωστανάσιου, η οποία ωστόσο πέρασε πάνω από το δοκάρι του Λαδά, ο οποίος τραυματίστηκε στην προσπάθεια του να φτάσει στη μπάλα.

81′ Ακυρώνεται γκολ του Διαγόρα για χέρι του Σταματούλα, που φαίνεται να βρίσκει τη μπάλα αντικανονικά πριν τη στείλει στα δίχτυα.

84′ Νέα καλή στιγμή για τον Γιούχτα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Αλεξόπουλος με προβολή έστειλε τη μπάλα αουτ

Διαγόρας (Ράτκο Ντόστανιτς) : Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης (59′ Νικόλης), Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Λούκιτς (59′ Σταματούλας), Τσιαντούλας, Αντεσίνα (24′ λ.τ Βολάκης), Λεσάι, Μανιάς

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης) : Πρινιωτάκης, Τζανής (72′ Κωστανάσιος), Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης (88′ Κορνιλάκης), Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (76′ Ροβίθης), Μπρους (88′ Κίσσας), Αλεξόπουλος, Νοικοκυράκης, Βρετός (88′ Ορφανουδάκης)