Μοιρασιά στο ρεθυμνιώτικο ντέρμπι

Ερμής Ζωνιανών και Επισκοπή αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.

Δεν ανέδειξε νικητή το ρεθυμνιώτικο ντέρμπι της πρεμιέρας της Γ’ Εθνικής. Το ματς ήταν αρκετά καλό, είχε τα στοιχεία του ντέρμπι και στο φινάλε οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 7’ με τον Λίτσκα, ωστόσο η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα έγινε στο 24’, όταν ο Κεφαλάς αντίκρισε την κόκκινη για μαρκάρισμα στον Κεφαλούκο. Στο επόμενο λεπτό κιόλας ο Γκελοσάνι εκτέλεσε το φάουλ και ο Λίτσκας με προβολή σημείωσε το 1-0.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους, πάντως, έπειτα από ωραία συνδυασμένη ενέργεια, ο Βαλαβανόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και ισοφάρισε. Η επανάληψη, μάλιστα, ξεκίνησε ιδανικά για το σύνολο του Μανώλη Παπαματθαιάκη, αφού στο 52’ ο Ντότης κέρδισε πέναλτι από τον Μπαμπουλάκη και ο Βαλαβανόπουλος από την… άσπρη βούλα πέτυχε το 1-2.

Το συγκρότημα του Στέλιου Κοζανίδη, βέβαια, είχε άμεση απάντηση, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Γκελοσάνι εκτέλεσε το πλάγιο και ο Κουκούλης με δυνατό σουτ ισοφάρισε (2-2). Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο ρυθμός έπεσε και φτάσαμε στο 84’, όταν ο Βιτώρος εκτέλεσε το φάουλ και ο Γιαγκιόζης μπλόκαρε.

Ερμής Ζωνιανών (Στέλιος Κοζανίδης): Χρήστου, Ζερβός (50′ Γ. Ρουμπάκης), Γεμιστός Σαρρής, Πλιάτσικας, Μπαμπουλάκης, Κεφαλούκος, Αριστεινίδης (54’ Κουκούλης), Λίτσκας (77’ Κωστάκης), Βιτώρος, Γκελοσάνι.

Επισκοπή (Μανώλης Παπαματθαιακης):Γιαγκιόζης, Χάιδος, Μίχος, Κίτος (75’ Σουρνάκης), Κεφαλάς, Πάτας, Ζαχαράκης, Ντότης (80’ Τζωρτζινάκης), Δωματάς (58’ Αζίζι), Βαλαβανόπουλος, Δημητρακούδης.