Με Νύκταρη “οδηγό” κέρδισε και παρέμεινε στην Γ’ Εθνική ο ΠΟΑ!

Έκανε το καθήκον του και παρέμεινε στην Γ’ Εθνική ο ΠΟΑ

Με τον… μαέστρο Νύκταρη να αναλαμβάνει και πάλι στα δύσκολα για τον ΠΟΑ η ομάδα του Ατσαλένιου επικράτησε με σκορ 0-2 στην έδρα του Περαμαϊκού και παρέμεινε στην Γ’ Εθνική χωρίς να μπλέξει με τα μπαράζ.

Και τα δύο τέρματα του ΠΟΑ πέτυχε ο Νύκταρης, ενώ πέρα από εκείνος καλές στιγμές για γκολ είχαν και οι Δαμιανάκης και Παχής με τον Θεολόγη παρά το δύο γκολ που δέχθηκε να ήταν σε καλή μέρα.

Ο ΠΟΑ μπήκε από την αρχή δυνατά και πίεζε απειλώντας για πρώτη φορά στο 15′ με τον Δαμιανάκη να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κερμενίδη με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι Ατσαλενιώτες “άγγιξαν” το 0-1 με την κεφαλιά του Νύκταρη να απομακρύνεται από τον Θεολόγη, ενώ στην κόντρα απείλησε ο Λάππας με το πλασέ του να καταλήγει λίγο έξω.

Στο 33′ ο Νύκταρης απείλησε ξανά για τον ΠΟΑ με τον Θεολόγη να λέει “όχι” στο πλασέ που δοκίμασε ο παίκτης του ΠΟΑ!

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα της ανάπαυλας.

Ο ΠΟΑ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και “άνοιξε” το σκορ με τον Νύκταρη με δυνατό σουτ στο 48′ μετά από γύρισμα του Παχή!

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Παχής απείλησε για το 0-2 με τον Θεολόγη να είναι και πάλι εκεί και να αποκρούει σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά είδαμε και πάλι τους ίδιους ποδοσφαιριστές να πρωταγωνιστούν με τον Θεολόγη να βγαίνει ξανά νικητής και να κρατάει το 0-1.

Τελικά η πίεση του ΠΟΑ απέφερε καρπούς στο 69′ όταν ο Νύκταρης με εύστοχο πλασέ εντός περιοχής έκανε το 0-2 και ουσιαστικά έδωσε “μαξιλαράκι” ασφαλείας στον ΠΟΑ!

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 0-2 να μένει και τον ΠΟΑ να είναι η ομάδα που εξασφαλίζει την παραμονή του στην κατηγορία της Γ’ Εθνικής, ενώ ο Περαμαϊκός δεν συνεχίζει στην κατηγορία όπως ήταν γνωστό βέβαια πριν την έναρξη της αγωνιστικής.

Περαμαϊκός: Θεολόγης, Στεφανής, Κοντογιαννάτος, Βέση, Κουφουδάκης, Μαρίνης, Χωματιανός, Φιλιμέγκας,Μαχμουτάι, Κοντάκος, Λάππας

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Ζέλιος, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Χατζηανδρέου, Παχής, Κερμενίδης, Νύκταρης, Χαρίτος, Γιακουμάκης, Αργκιλέσι