Μπάσκετ: Τεράστια νίκη για τον ΟΦΗ στο απόρθητο Λίντο επί του Αιγάλεω (73-72)

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της National League 1 και την δεύτερη συνάμα στο νέο του σπίτι στο Κλειστό του Λίντο σημείωσε το Σάββατο το απόγευμα ο ΟΦΗ κερδίζοντας με 73-72 το Αιγάλεω ίσως την πιο δυνατή ομάδα του 1ου ομίλου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το ματς κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες και παρότι ο Τσερκιτζόγλου 3,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές με το σκορ να είναι στο 73-72 , με το τρίποντο του Τσίρνιτς στην τελευταία φάση του αγώνα να βρίσκει την στεφάνη και τον ΟΦΗ να κατακτά μια σπουδαία νίκη μέσα στο Λίντο μετά από αυτή της πρεμιέρας απέναντι στο Παγκράτι.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19-7 δείχνοντας εξ΄αρχής ότι θα ήταν ένας δύσκολος αντίπαλος για το Αιγάλεω. Η ομάδα του Β. Ράλλη έμεινε με το γκάζι πατημένο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 40-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Αιγάλεω με συνεχόμενα τρίποντα κυρίως από τον Βασιλόπουλο όχι μόνο κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά αλλά και να προηγηθεί με την λήξη του με 56-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο ο ΟΦΗ αυτή την φορά ήταν τυχερός αλλά και ικανός στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενοι είχαν τρία άστοχα τρίποντα στο τελευταίο 1,5 λεπτό από τον Τσίρνιτς και κάπως έτσι η ομάδα του Β. Ράλλη πήρε μια σπουδαία νίκη με 73-72, υποχρεώνοντας το Αιγάλεω στην πρώτη του φετινή ήττα.

Από τον ΟΦΗ φοβερό ματς έκανε ο Μποχωρίδης με 23 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα , ενώ από το Αιγάλεω πρώτοι σκόρερ ήταν οι Βασιλόπουλος και Μπολάτογλου με 14 πόντους έκαστος.

Τα Δεκάλεπτα: 19-7, 40-30, 56-58, 73-72

ΟΦΗ (Ράλλης): Τσιαβές 16 (1), Σταμπουλής 4, Πιλκούδης 8, Μποχωρίδης 23 (5), Λιανός 6, Τσέλλος 2, Κασπίρης 10 (2), Τσερκιτσόγλου 2, Πρωτογεράκης 2.

Αιγάλεω (Παπαδάτος): Βασιλόπουλος 14 (4)Μπολάτογλου 14 (1), Παπαδιονυσίου 12 (1), Τσορμπατζόγλου 12 (3), Τσίρνιτς 8 (1), Αγγελή 4, Κολσούζογλου 8, Δουρουντούς.