ΟΦΗ- Άρης 3-2: Του πήρε τον “αέρα” και τον κέρδισε και φέτος με εκπληκτική εμφάνιση

Του έχει πάρει τον αέρα και αυτό φάνηκε και φέτος για τον ΟΦΗ στο ματς απέναντι στον Άρη τον οποίο όπως και πέρυσι έτσι και φέτος τον κέρδισε με 3-2 στο Γεντί Κουλέ για την 4η αγωνιστική της Super League.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που είχε φοβερό ρυθμό και στα δύο ημίχρονα και τρία συνολικά πέναλτι ( ένα για τον ΟΦΗ και δύο για τον Άρη) ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 1-0 στο 21΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιούνγκ , και διπλασίασε τα τέρματα του στο 57΄με καρφωτή κεφαλιά του Λαμπρόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια.

Ο Άρης μείωσε το σκορ δύο φορές από την άσπρη βούλα με τον Μορόν να μειώνει αρχικά σε 2-1 στο 68΄αλλά τον ΟΦΗ να βρίσκει και πάλι δίχτυα στο 81΄με ένα φοβερό σουτ του Σαλσέδο μέσα από την περιοχή που συστήθηκε με το καλημέρα στο φίλαθλο κοινό του ΟΦΗ.

Ο Άρης μείωσε και πάλι στο 88΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μορόν και πάλι από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από ανατροπή του από τον Χατζηθεοδωρίδη αλλά δεν κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στη μεγάλη φάση που είχε στο 93΄με τον Ζαμόρα με τον Χριστογεώργο να του λέει όχι.

Το πρώτο ημίχρονο ειδικά στα πρώτα 25 λεπτά είχε τρομερό ρυθμό και από τις δύο ομάδες με τον ΟΦΗ όμως να είναι καλύτερος από τον Άρη.

Η κρητική ομάδα απείλησε για πρώτη φορά στο 5΄με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σενγκέλια που βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άρης άγγιξε το 0-1 όταν ο Σίστο έκανε τρομερή προσπάθεια από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα να γλείψει το αριστερό κάθετο δοκάρι του ΟΦΗ.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο όπου ο ΟΦΗ πίεσε πολύ για να βάλει ένα γκολ χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 8΄με τον Φούντα να κάνει χλιαρό σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή και τον Κουέστα να μπλοκάρει τη μπάλα, και στο 11΄όταν μετά από συρτή σέντρα του Σενγκέλια από τα αριστερά ο Γιούνγκ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας έκανε την προβολή με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 18΄ήρθε η φάση του πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ όταν ο Νούς έκανε μια ωραία επέλαση από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και ο Μοντόγια τον βρήκε κάτω χαμηλά με τον Σιδηρόπουλου να δίνει αμέσως την παράβαση. Ο Γιούγνκ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 21΄με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ.

Στο 26΄ο Άρης απείλησε την εστία του ΟΦΗ με μια κεφαλιά του Μοντόγια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νταρίντα που δεν ανησύχησε τον Χριστογεώργο. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 στο 32΄με το σουτ του Αποστολάκη από το ύψος του πέναλτι που σταμάτησε πάνω στον Σιφουέντες και στο 39΄με το δυνατό σουτ του Νους μετά από την ασίστ του Φούντα να αποκρούεται δύσκολα σε κόρνερ από τον Κουέστα.

Ο Άρης με την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε μια αλλαγή με τον Μάντζιο να βάζει στη θέση του Ντιαντί τον Σαβέριο που έδωσε άλλο αέρα στον Άρη που στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να χάνει τρεις καλές ευκαιρίες στο 50, στο 51΄και στο 55΄όλες με πρωταγωνιστή τον Μορόν.

Κόντρα στο καλό ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ από πλάγια αριστερά και ο Λαμπρόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κουέστα κάνοντας το 2-0 για την κρητική ομάδα.

Το μομέντουμ συνέχισε να το έχει ο ΟΦΗ μετά το 2-0 και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Άρης κατάφερε να κερδίσει πέναλτι και να μειώσει σε 2-1. Στο 66΄μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χατζηθεοδωρίδη και σωστά ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε την παράβαση με τον Μορόν στο 68΄με δυνατό σουτ και αφού η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι να μειώνει σε 2-1.

O Άρης πίεζε για να ισοφαρίσει και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 80΄με τον Μορόν για να ισοφαρίσει σε 2-2. Ο Σαλσέδο όμως που είχε μπει αλλαγή στο παιχνίδι στο 72΄χρειάστηκε μόλις εννέα λεπτά για να δείξει την κλάση του και με ένα σουτ “φωτοβολίδα” μέσα από την περιοχή μετά την ωραία ασίστ του Σενγκέλια έκανε το 3-1 για τον ΟΦΗ.

Ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα όμως και κατάφερε να μειώσει και πάλι το σκορ στο 88΄όταν ο Μορόν και πάλι από την άσπρη βούλα κέρδισε τον Χριστογεώργο για δεύτερη φορά εκμεταλλευόμενος το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του από την ανατροπή του Μορόν από τον Χατζηθεοδωρίδη.

Ο Άρης έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-3 με τον Χριστογεώργο να λέει όχι όμως στην κοντινή προβολή του Ζαμόρα διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ αφού βρήκε λίγο και στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φάσεις του αγώνα

Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά από τον Σενγκέλια απευθείας η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

6΄Δοκάρ για τον Άρη: Τρομερό διαγώνιο σουτ του Σίστο μέσα απο την περιοχή η μπάλα γλείφει το αριστερό κάθετο δοκάρι του ΟΦΗ.

8′ Μπαλιά Σενγκέλια στον Φούντα στην αντεπίθεση θα μπει αυτός στην περιοχή θα κάνει το σουτ με τον Κουέστα να μπλοκάρει τη μπάλα.

11΄Συρτή σέντρα του Σενγκέλια από τα αριστερά ο Γιούνγκ θα κάνει την προβολή από πολύ κοντά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

18΄Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Νους ανατρέπεται από τον Μοντόγια μέσα στην περιοχή και ο Σιδηρόπουλος υποδεικνύει πέναλτι σωστά υπέρ του ΟΦΗ.

21’Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Γιούνγκα εκτελεί εύστοχα και κάνει το 1-0 για τον ΟΦΗ.

26΄Εκτέλεση κόρνερ από τον Νταρίντα κεφαλιά του Μοντόγια η μπάλα άουτ χωρίς πρόβλημα για την εστία του Χριστογεώργου.

27΄Κίτρινη κάρτα στον Νους για αντικανονικό φάουλ πάνω στον Νταρίντα.

28΄Κίτρινη κάρτα στον Νταρίντα για πολύ σκληρό φάουλ πάνω στον Νους.

32΄Ο ΟΦΗ βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Γιούνγκ να κόβει την μπάλα στον Αποστολάκη που θα κάνει κακό σουτ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον Σιφουέντες.

39΄Με το στήθος ο Φούντας στον Νους που θα μπει μέσα στην περιοχή θα κάνει το σουτ από πλάγια με τον Κουέστα να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

42΄Κίτρινη κάρτα στον Μπαϊνοβιτς για φάουλ στη μεσαία γραμμή.

46′ Χλιαρό σουτ του Σαβέριο έξω από την περιοχή μπλοκάρει εύκολα ο Χριστογεώργος.

48΄Μακρινό σουτ του Νους μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα ο Κουέστα.

50΄Δυνατό σουτ του Μορόν από πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή αποκρούει με τα πόδια σωτήρια ο Χριστογεώργος.

51΄Σέντρα του Σαβέριο από τα αριστερά κεφαλιά του Μορόν η μπάλα λίγο άουτ.

55΄Σέντρα του Μοντόγια από τα δεξιά δυνατό σουτ στην κίνηση από τον Μορόν η μπάλα ψηλά άουτ.

57΄Γκολ για τον ΟΦΗ. Εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά από τον Νους ο Λαμπρόπουλος με τρομερή καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 2-0 για τον ΟΦΗ.

66΄Πέναλτι υπέρ του Άρη. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μόντσου ο Χατζηθεοδωρίδης στην προσπάθεια να πιάσει την κεφαλιά βάζει το χέρι του βρίσκει τη μπάλα και ο Σιδηρόπουλος σωστά δίνει πέναλτι υπέρ του Άρη.

68΄Γκολ για τον Άρη. Ο Μορόν στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστογεώργου και στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1.

72΄Εκτέλεση φάουλ από τον Μόντσου κεφαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα άουτ.

80΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μορόν να μην μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

81΄Γκολ για τον ΟΦΗ. Στην αντεπίθεση ο ΟΦΗ με τον Σενγκέλια να δίνει ωραία ασίστ στον Σαλσέδο που με ένα σουτ “κεραυνό” κάνει το 3-1 για τον ΟΦΗ.

86΄Πέναλτι υπέρ του Άρη. Σκάψιμο της μπάλας από τον Μανού Γκαρσία στον Μορόν που ανατρέπεται από τον Χατζηθεοδωρίδη και ο Σιδηρόπουλος σωστά δίνει πέναλτι υπέρ του Άρη.

88’Γκολ για τον Άρη. Ο Μορόν εκτελεί εύστοχα στη μέση της εστίας και μειώνει σε 3-2.

93΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Εκτέλεση φάουλ του Μόντσου προβολή του Ζαμόρα ο Χριστογεώργος σωτήρια διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Γκονθάλεθ, Χριστογεώργος, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Μπαϊνοβιτς, Αποστολάκης, Φούντας (72΄Μπάκιτς),. Σενγκέλια (90΄Ριέρα), Νους (72΄Σαλσέδο), Γιούνγκ (90΄Καραχάλιος).

Άρης: Κουέστα, Μοντόγια, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (73΄Βέλεθ), Σιφουέντες (88΄Ζαμόρα), Νταρίντα (64΄Μοντσού), Σίστο (63΄Φετφατζίδης), Μάνουελ Γκαρσία, Ντιαντι (46΄Σαβέριο)