Δέλλας: «Θα συναντήσουμε πολλά τέτοια ματς – Καλύτεροι στη λήψη αποφάσεων»

Οι δηλώσεις του Τραϊανού Δέλλα μετά το φιλικό με την Athens Καλλιθέα.

ΟΦΗ – Athens Καλλιθέα 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στο ανεπίσημο ντεμπούτο Νους και Γιουνγκ

Στη ζέστη η οποία εμπόδισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του και στη λήψη των αποφάσεων τους, στάθηκε μετά το 0-0 με την Athens Καλλιθέα ο τεχνικός του ΟΦΗ.

Παράλληλα, ο Δέλλας έκανε λόγο πως η ομάδα του θα συναντήσει πολλά τέτοιου ματς στη διάρκεια της σεζόν, ενώ έκανε ένα μικρό σχόλιο για την παρουσία των Γιουνγκ και Νους στο ντεμπούτο τους με την φανέλα του ΟΦΗ.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

“Συμφωνώ απόλυτα ότι θα συναντήσουμε πολλά τέτοια εντός έδρας παιχνίδια φέτος. Στο πρώτο ημίχρονο θεωρώ ότι επηρεαστήκανε από τη ζέστη που επικρατούσε.

Νομίζω ότι μας έλειψε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η καλή λήψη απόφασης στο τελικό τρίτο. Χάσαμε ευκαιρίες όταν σπάσαμε την αμυντική ζώνη που είχε στήσει ο αντίπαλος.

Αλλά η τελική μας πάσα στο τελευταίο τρίτο ήταν νομίζω αυτή που μας στέρησε τη δυνατότητα να κάνουμε καλύτερες ευκαιρίες και με καλύτερες προϋποθέσεις, ώστε να μπει ένα γκολ και να ανοίξει λίγο το παιχνίδι, ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε τον αντίπαλο να βγει από την άμυνα.

Αλλά σε γενικές γραμμές, τα παιδιά προσπάθησαν να κάνουν αυτό που είχαμε πει, ελέγχαμε το παιχνίδι και ήταν σπάνιες οι φορές που αντίπαλος μας απείλησε, περισσότερο με στατικές φάσεις, με μεγάλες μπάλες.

Αλλά όπως και να έχει, ήταν ένα παιχνίδι – όπως είπατε – που θα το συναντήσουμε αρκετές φορές μέσα στην έδρα μας, και θα ψάξουμε τους τρόπους ώστε να το λύσουμε, να δουλέψουμε παραπάνω στο μεσαίο τρίτο, στην τελική πάσα, στην εκτέλεση, αυτά νομίζω ήταν που χρειαζόμασταν και σήμερα.

Οι νέες μεταγραφές (Νους και Γιουνγκ) σίγουρα χρειάζονται χρόνο προσαρμογής, είναι καινούριοι στην ομάδα, να μάθουν τους συμπαίκτες τους, να μάθουν τι ζητάω από τον καθένα, γιατί έχουν στοιχεία και μπορούν να μας βοηθήσουν”.

Πηγή κειμένου: oficrete.gr