ΟΦΗ – Athens Καλλιθέα 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στο ανεπίσημο ντεμπούτο Νους και Γιουνγκ

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το φιλικό του ΟΦΗ με την Athens Καλλιθέα στο “Γεντί Κουλε”.

Χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα ολοκληρώθηκε το προτελευταίο τεστ του ΟΦΗ με την Athens Καλλιθέα στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης, με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να έχει ναι μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς να μπορέσει να μετουσιώσει την ανωτερότητα της σε κάποιο τέρμα, το οποίο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, θα της έδινε τη νίκη.

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε πολλούς συνδυασμούς στη διάρκεια του 45λεπτου αλλά και αρκετή όρεξη να επιτεθεί, έχοντας ως καλύτερη φάση μία κεφαλιά του Ισέκα την οποία αντιμετώπισε με δυσκολία ο Γκέλιος, επειτα από σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη στο 29′.

Εξίσου όμορφη σε δημιουργία ήταν και η επίθεση στο 38′ όταν οι παίκτες του Δέλλα συνδυάστηκαν υπέροχα μέσα στην περιοχή της Athens Καλλιθέα, o Αποστολάκης έσπασε ωραία στον επερχόμενο Νέιρα ο οποίος πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές αλλαγές στα πρόσωπα. Δύο εξ αυτών ο Νους και ο Γιουνγκ οι οποίοι έκαναν το ντεμπούτο έστω κι ανεπίσημα με την φανέλα του ΟΦΗ.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός μπήκε με πολλή όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να γίνει απειλητικός όντας με την  μπάλα στα πόδια, αλλά έδειξε μία μικρή έλλειψη συνεννόησης με τους συμπαίκτες του, το οποίο είναι φυσικό μιας και βρίσκεται λίγες μόνο ημέρες στην ομάδα.

Από την άλλη, ο Γιουνγκ έκανε λιγοστές επαφές με τη μπάλα, σε μία από αυτές θα μπορούσε αν το ευνοούσαν και οι συνθήκες αλλά και το τελείωμα του να γίνει απειλητικός προς την εστία των φιλοξενούμενων, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη, με τον ΟΦΗ να μένει στο 0-0 κόντρα στους νεοφώτιστους.

Την Πέμπτη (8/8), ο ΟΦΗ θα δώσει το τελευταίο του φιλικό τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, αντιμετωπίζοντας τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (21:00).

Το φιλμ του αγώνα:

1′ Σέντρα στο ματς.

3′ Kόρνερ του Νέιρα ο Μπρεσάν πήρε την κεφαλιά μετά από άστοχη έξοδο του Γκέλιου δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

9′ To συρτό σουτ του Νέιρα μπλοκάρει με ευκολία ο Γκέλιος

25′ O Ριέρα συνέκλινε από τα αριστερά και βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Γκονθάλεθ αλλά αποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

29′ O Χατζηθεοδωρίδης έκανε τη σέντρα από αριστερά με τον Ισέκα να παίρνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Athens Καλλιθέα, με τον Γκέλιο να αντιμετωπίζει σωστά και αυτόν τον κίνδυνο για την εστία του.

38′ Ωραία ομαδική ενέργεια, στο όριο του οφσάιντ για τον ΟΦΗ, με τελικό αποδέκτη τον Νέιρα, ο οποίος έκανε το πλασέ πάνω από τα δοκάρια του Γκέλιου.

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

53′ Το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΟΦΗ, έστω κι ανεπίσημα κάνει ο Τιάγκο Νους, αντικαθιστώντας τον Νέιρα.

60′ Ο Ριέρα γυρίζει ωραία μέτωπο προς την εστία και σουτάρει, με τον Γκέλιο να πέφτει και να μπλοκάρει.

61′ Χριστόπουλος, Χιμένεθ, Καραχάλιος μέσα Μπάκιτς, Λαμπρόπουλος και Γκαγιέγος έξω.

66′ Σέντρα τους Νους από δεξιά, η άμυνα των φιλοξενούμενων αντιδρά άσχημα με τον Νους που γίνεται εκ νέου αποδέκτης της μπάλας, εντός περιοχής να κάνει μία σέντρα-σουτ, όμως ο Ισέκα δεν μπόρεσε να κάνει επαφή.

68′ Κουτεντάκης, Αμπάντα και Μαρινάκης μπαίνουν στο παιχνίδι. Μαρινάκης, Χατζηθεοδωρίδης και Αποστολάκης περνούν εκτός.

71′ To σουτ του Καραχάλιου θα φύγει πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Mπαραγκάν.

76′ Ντεμπούτο και για τον Άντριου Γιουνγκ ο οποίος αντικαθιστά τον Ισέκα στο παιχνίδι. Μέσα και οι Φαϊτάκης, Θεοδοσουλάκης.

90′ + 3′ Τέλος αγώνα.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μπόρχα, Χατζηθεοδωρίδης, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν, Γαγιέγος, Μπάκιτς, Αποστολάκης, Ριέρα, Ισέκα

Αγωνίστηκαν και οι Χριστόπουλος, Μαρινάκης, Αμπάντα, Καραχάλιος, Θεοδοσουλάκης, Κουτεντάκης, Φαϊτάκης, Νους, Γιουνγκ

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Γκέλιος, Μεχίας, Πασαλίδης, Τσιβελεκίδης, Μανθάτης, Σόιρι, Μοτοτς, Ματίγια, Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης, Ουλντρίκις