Ήθελε αλλά δεν μπορούσε να κερδίσει ούτε τη Λαμία ο ΟΦΗ που φωνάζει για μεταγραφές (1-1)

Χωρίς νίκη για δέκατο συνεχόμενο ματς έμεινε ο ΟΦΗ στη Super League καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τη Λαμία μέσα στο Γεντί Κουλέ μένοντας στο 1-1 με την ομάδα της Φθιώτιδας.

Ο ΟΦΗ αν και ήταν καλύτερος σε σχέση με προηγούμενα ματς πλήρωσε το γεγονός ότι έχει σοβαρές ελλείψεις στην επίθεση του και ο Πέπε Μελ δεν είχε τους κατάλληλους παίκτες για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Η Λαμία αιφνιδίασε τον ΟΦΗ σκοράροντας στο 3΄με τον Ακούνια με τον ΟΦΗ να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νέιρα στο 38΄.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία να αιφνιδιάζει άμεσα τον ΟΦΗ καθώς μόλις στο 3΄έκανε το 0-1. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έκανε ένα γέμισμα μέσα στην περιοχή η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και έφτασε στον Ακούνια που “τρύπησε’ την άμυνα του ΟΦΗ και με δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάουμαν.

Ο ΟΦΗ έδειχνε εγκλωβισμένος αλλά μια αψιμαχία του Μπάκιτς με τον Ακούνια ήταν αυτή που άναψε τα αίματα και έδωσε τη φλόγα στους παίκτες της κρητικής ομάδας να ξυπνήσουν.

Αρχικά ο Φελίπε απείλησε για το 1-1 με ένα μακρινό σουτ το οποίο έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Κοσέλεφ, ενώ στο 26΄ο Βραζιλιάνος επιθετικός του ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει το ματς όταν ο Γκαγιέγος έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή βγήκε στην αντεπίθεση έδωσε έτοιμο γκολ στον Φελίπε που έκανε το πλασέ με τον Κοσέλεφ να βρίσκει ίσα ίσα τη μπάλα να της αλλάζει πορεία και να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Η Λαμία κόντρα στη ροή του ματς στη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία της στο ματς άγγιξε το 0-2 στο 29΄με τον Τσιλούλη να σουτάρει ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι και τον Μπάουμαν να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η υπεροχή του ΟΦΗ καρποφώρησε στο 37΄όταν ο Νέιρα με μια μαγική τρίπλα ανάγκασε τον Παπαδόπουλου να τον ανατρέψει μέσα στην περιοχή με τον Σιδηρόπουλο να δίνει αμέσως την παράβαση και τον Αργεντινό μέσο του ΟΦΗ να εκτελεί εύστοχα στο 38΄κάνοντας το 1-1 για την κρητική ομάδα.

Πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε δύο πολύ μεγάλες στιγμές στο 41΄και στο 45΄σε προσπάθειες του Φελίπε στις οποίες είπε όχι με εντυπωσιακό τρόπο ο Κοσέλεφ κρατώντας το 1-1 για την ομάδα του με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τέμπο του αγώνα ήταν πολύ πιο αργό και οι καλές φάσεις μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού. Στο 48΄ο ΟΦΗ απείλησε με τον Αμπάντα με τον Κοσέλεφ να αποκρούει το σουτ του μέσα από την περιοχή, και στο 60΄η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-2 με τον Ακούνια να κάνει κακό πλασέ από πλεονεκτική θέση και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η τελευταία καλή ευκαιρία στο ματς ανήκε στον ΟΦΗ στο 88΄με τον νεαρό Αποστολάκη που έκανε το ντεμπούτο του στο παιχνίδι να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.