Νέα μεγάλη νίκη του ΟΦΗ-Κέρδισε και την Ρουμάνικη Arcada Galati με 1-3 σετ στο Νόβι Σαντ

Νέα μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ, στο τουρνουά “Memorijal Velikana”, που διεξάγεται στο Νοβι Σαντ.

Μετά τη νίκη επί της OK Vojvodina με 0-3 σετ (23-25, 22-25, 23-25), ο ΟΦΗ κέρδισε και την δευτεραθλήτρια Ρουμανίας Arcada Galati με 1-3 σετ (21-25, 28-30, 26-24, 20-25), κάνοντας μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και απέναντι σε ένα αντίπαλο, με πολλούς τίτλους στη χώρα του.
Το Σάββατο (21/9, 4.30) ο ΟΦΗ, ολοκληρώνει την παρουσία του στο τουρνουά, με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας, Λέφσκι Σόφιας.

Στο πρώτο σετ, με ζεστό τον Μάκινεν, ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά με 3-6 και 6-9, οι Ρουμάνοι ισορρόπησαν και πλησίασαν στον πόντο, αλλά στο σερβίς του Μιχαίλοβιτς, ο ΟΦΗ έχτισε σερί και προηγήθηκε με 12-15 με μπλοκ του Ανδρεάδη.

Με τρομερό καρφί του Μιχαίλοβιτς, ο ΟΦΗ πέρασε με 13-16.
Παρά την πίεση της Αρκάντα, ο ΟΦΗ με τον Μιχαίλοβιτς, ο ΟΦΗ κρατήθηκε μπροστά 17-19, αλλά οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν 19-19, σε ένα παιχνίδι με τρομερές φάσεις εκατέρωθεν!
Ο ΟΦΗ στο σερβίς του Μιχαίλοβιτς, πέρασε με 20-22 με κερδισμένο μπλοκ-άουτ του Φορμέλα, ενώ ξανά ο Πολωνός με εξαιρετικό πλασέ έφερε τον ΟΦΗ στο 21-23, αλλά δεν σταμάτησε εκεί.
Με δυο συνεχόμενους άσσους απο το σερβίς, ο Πολωνός αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή του ΟΦΗ, ο οποίος πήρε το σετ με 21-25.
Με 4 συνεχόμενους πόντους του Πολωνου ακραίου (2 άσσους), ο ΟΦΗ έκλεισε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βαδίζουν πόντο-πόντο, με εξαιρετικές φάσεις, όπως το εξαιρετικό πλασέ του Φορμέλα για το 11-11 με το Ρουμάνικο μπλοκ στημένο μπροστά του.
Οι Ρουμάνοι πίεσαν πολύ, χωρίς να ξεφύγουν, ο ΟΦΗ, όχι μόνο άντεξε, αλλά πέρασε και μπροστά με 15-17 με τον φανταστικό Φορμέλα, να πυροβολεί ξανά.
Οι Ρουμάνοι όμως, στάθηκαν και αυτοί όρθιοι στην αντεπίθεση του ΟΦΗ και με όπλο το σερβίς, πήραν κεφάλι με 19-17, με ένα σερί 4-0.
Ενα αποφασιστικό μπλόκ του Ανδρεάδη στο 19-18 και ένας ακόμη πόντος του Φορμέλα κράτησαν όρθιο τον ΟΦΗ (20-19).
Ο Φορμέλα με άσσο, ισοφάρισε (20-20). Οπως και ο Μάκινεν με κερδισμένο μπλοκ άουτ (21-21).
Οι Ρουμάνοι έκαναν το 22-21, αλλά ο Λέσκοφ με έξυπνο πλασέ ισοφάρισε (22-22).
Ο Ράμος με δυο συνεχόμενα μπλόκ (!) μπλόκ, έφερε τον ΟΦΗ στο 22-24 και στο πρώτο σετ μπόλ, για τον ΟΦΗ.
Στο 23-24 ο Καλμαζίδης πήρε ταίμ-άουτ, για να σχεδιάσει την καθοριστική επίθεση, αλλά ο Μάκινεν κάρφψσε άουτ και το σετ πήρε φωτιά.
Ακολούθησαν 4 σετ μπολ για τους Ρουμάνους (25-24, 26-25, 27-26, 28-27), αλλά δυο μεγάλοι πόντοι του Ανδρεάδη, κράτησαν στο σετ τον ΟΦΗ (28-28) και εκεί μίλησε ξανά ο Φορμέλα, ο οποίος με δυο άσσους έδωσε το σετ στον ΟΦΗ με το 28-30 (!).

Ο ΟΦΗ πήρε και το δεύτερο σετ, απέναντι στην Αρκάντα, με τον Φορμέλα να κάνει ρεσιτάλ απο το σερβίς για το 28-30!
Και στο τρίτο σετ, είχαμε το ίδιο σκηνικό. Οι ομάδες πήγαν για αρκετή ώρα, πόντο-πόντο (15-15).
Η Αρκάντα πέρασε με 18-16, αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε 18-18, στο σερβίς του Λέσκοφ.
Οι Ρουμάνοι πέρασαν ξανά μπροστά με 20-18 (ταιμ-άουτ Καλμαζίδης).
Οι Ρουμάνοι ξανά στο +2 στο 21-19, αλλά ο ΟΦΗ πήγε ξανά στο 21-21 με το σερβίς του Ρουμελιωτάκη και το καρφί του Μιχαίλοβιτς, που τιμώρησε την κακή υποδοχή. Ο ΟΦΗ το έφερε στα ίσια στο 22-22 και 23-23.
Στο χαμένο σερβις του Φορμέλα (η μπάλα χοροπήδησε στην ταινία του φιλέ και έσκασε στο τερέν του ΟΦΗ) οι Ρουμάνοι είχαν το πρώτο σετ μπολ (24-23). Ο ΟΦΗ το έσβησε με τον Μάκινεν (24-24).
Είχαν και δεύτερο (25-24) και το σετ κρίθηκε απο ένα λάθος του Μιχαίλοβιτς (πάτησε γραμμή, συμφωνα με το διαιτητή) για το 26-24 (1-2).

Στο τέταρτο σετ, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-5 και 2-7 (εκπληκτικό μονό μπλόκ Φορμέλα), αλλά και 5-11, με τρομερές άμυνες του Λέσκοφ και καρφί του Ρουμελιωτάκη.

Ο Μιχαίλοβιτς έφερε το σκορ στο 6-12, με τον ΟΦΗ να πατάει πολύ καλά.
Με εξαιρετικό πλσέ του Φορμέλα, ο ΟΦΗ διατήρησε μια διαφορά +5 (11-16) και 12-17.
Με άσσο του Φορμέλα, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +6 (12-18).
Οι Ρουμάνοι πλησίασαν για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα στους τρείς (16-20), αλλά ο ΟΦΗ με μπλοκ του Ρουμελιωτάκη, βρέθηκε ξανά στο +5 (16-21) και στο 17-22 απο χαμένο σερβίς των Ρουμάνων.
Ο Ανδρεάδης με ωραίο καρφί στον πρώτο χρόνο έφερε τον ΟΦΗ στο 19-23. Ο Φορμέλα με μπλοκ έκανε το 20-24, φέρνοντας τον ΟΦΗ στο match ball. Kαι το παιχνίδι τελείωσε ο Ράμος, με 20-25.

OFI CRETE-Arcada Galati 1-3 (21-25, 28-30, 26-24, 20-25).