ΟΦΗ: Πρώτη φιλική νίκη προετοιμασίας επί της VVCS (2-0)

Την πρώτη του φιλική νίκη κατά την διάρκεια του βασικού σταδίου της προετοιμασίας στην Ολλανδία σημείωσε τη Δευτέρα το βράδυ ο ΟΦΗ ο οποίος επικράτησε με 2-0 της VVCS μιας ομάδας επαγγελματιών ποδοσφαιριστών που είναι ελεύθεροι αυτή την περίοδο και ψάχνουν ομάδα.

Ο ΟΦΗ σημείωσε και τα δύο τέρματα του στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ριέρα να ανοίγει το σκορ στο 69΄και τον Μπόρχα Γκονζάλεθ στο 91΄με τρομερό σουτ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Πως παρατάχθηκε

Ο Τραϊνός Δέλλας ξεκίνησε το παιχνίδι με διάταξη 4-2-3-1 με τον Χριστογεώργο κάτω από τα δοκάρια , και στην τετράδα της άμυνας δεξιά τον Μαρινάκη, αριστερά τον Αμπάντα και στα στόπερ του Λαμπρόπουλο και Χνάρη. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Γκαγιέγος και Μπάκιτς με τον Αποστολάκη σε ρόλο επιτελικού μέσου να πλαισιώνεται δεξιά από τον Θεοδοσουλάκη και αριστερά από τον Χιμένεθ, με τον Ισέκα να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα το ματς έχοντας τρεις καλές στιγμές στο πρώτο 25λεπτο με τον Θεοδοσουλάκη στο 4΄, τον Γκαγιέγος στο 12΄και τον Χιμένεθ στο 25΄.

Στη συνέχεια ακολούθησε μια πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 31΄με την κεφαλιά του Γκαγιέγος να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 42΄η κρητική ομάδα θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ αν οι αμυντικοί της VVVS  δεν προλάβαιναν τον Θεοδοσουλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τρ. Δέλλα να ρίχνει στη μάχη αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα με τον ΟΦΗ να έχει και πάλι την πρώτη καλή στιγμή στοOD δεύτερο μέρος με το σουτ του Φαϊτάκη στο 47΄να φεύγει λίγο άουτ.

Η εικόνα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη με την κρητική ομάδα να βάζει δύο γκολ και να έχει και άλλες καλές στιγμές για να βάλει και τρίτο γκολ. Στο 67΄το πλασέ του Φαϊτάκη αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ενώ στο 68΄ο ΟΦΗ είχε και άλλη καλή διπλή στιγμή με τον Φανουράκη και τον Καραχάλιο για να ανοίξει το σκορ.

Τελικά το 1-0 έγινε στο 69΄με ατομική προσπάθεια και πλασέ του Ριέρα, ενώ  στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και το δεύτερο γκολ του ΟΦΗ με εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μπόρχα Γκονζάλεθ.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Αμπάντα, Λαμπρόπουλος, Χνάρης, Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Αποστολάκης, Θεοδοσουλάκης, Χιμένεθ, Ισέκα.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι: Mπάουμαν, Μπρεσάν, Καραχάλιος, Φαϊτάκης, Ριέρα, Γκονζάλεθ, Πιστικός, Φανουράκης , Κουτεντάκης, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης,