Ομάδα υπό διάλυση ο ΟΦΗ γλίτωσε ντροπιαστική συντριβή λόγω Μπάουμαν από τον ΠΑΟΚ (4-0)

Σε ένα ματς όπου το τελικό σκορ θα μπορούσε να ήταν κάλλιστα και 7-0 χωρίς υπερβολή ο ΟΦΗ έδειξε ότι είναι βαριά άρρωστος και πως παρά την αλλαγή προπονητή αν δεν πάρει ποδοσφαιριστές ποιότητας τον Ιανουάριο θα κινδυνεύσει άμεσα με υποβιβασμό στη Super League 2.

Ο ΟΦΗ έχασε με 4-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα αλλά την μη μεγαλύτερη διεύρυνση του σκορ την οφείλει στον Μπάουμαν που ήταν ο μοναδικός που διασώθηκε από το βατερλώ του ΟΦΗ στην άδεια Τούμπα πιάνοντας δύο πέναλτι και κάνοντας σημαντικές αποκρούσεις.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τέσσερα γκολ, έχασε δύο πέναλτι είχε ένα δοκάρι και το μόνο που θα θυμόμαστε από αυτό το ματς είναι και ένα δοκάρι του ΟΦΗ μόλις στο 6΄με τον Μπάκιτς. Από εκεί και πέρα το απόλυτο μηδέν με παίκτες που δεν ήξεραν που πατούσαν και που βρίσκονταν μέσα στον αγωνιστικό χώρο με τον ΠΑΟΚ να κάνει πάρτι πάνω στον ξεχαρβαλωμένο ΟΦΗ.

Οι “γκριμάτσες του Πέπε Μελ στα 4 γκολ που δέχθηκε η ομάδα του και στα δύο πέναλτι στα οποία υπέπεσε τα λένε όλα για το τι πρέπει να γίνει άμεσα για να σωθεί τουλάχιστον η χρονιά και να μην κυνηγάει ο ΟΦΗ μέχρι την τελευταία αγωνιστική την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και είχε αυτός την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για να ανοίξει το σκορ με το μακρινό σουτ του Μπάκιτς να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι και να φεύγει άουτ.

Μέχρι το 15΄τίποτα δεν προμήνυε το τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια του ματς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου ο ΠΑΟΚ άσκησε ασφυκτική πίεση στην άμυνα του ΟΦΗ τον έκλεισε στα καρέ του βάζοντας δύο γκολ και χάνοντας δύο πέναλτι,

Στο 21΄ο Βούρος στην προσπάθεια του να σταματήσει τη μπάλα στο σουτ του Ντεσπότοφ από το ύψος του πέναλτι την βρήκε με το χέρι και ο Τσέτσιλας έδωσε σωστά πέναλτι με τον Σβάμπ να αναλαμβάνει δύο λεπτά αργότερα την εκτέλεση του αλλά να κάνει πολύ κακό σουτ με αποτέλεσμα ο Μπάουμαν να πέσει σωστά και να αποκρούσει σε κόρνερ τη μπάλα.

Στο 27΄ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από το 1-0 με τον Βούρο παραλίγο να βάζει αυτογκόλ στην προσπάθεια του να διώξει τη σέντρα του Μπάμπα , για να φτάσουμε στο 39΄όταν οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μετά από ωραία σέντρα του Μπάμπα από τα αριστερά και καρφωτή κεφαλιά του ανενόχλητου Ντεσπότοφ μέσα από την περιοχή με τον Λαμπρόπουλο να έχει μεγάλη ευθύνη σε αυτή τη φάση.

Σαν να μην έφτανε το γκολ του ΠΑΟΚ ο ΟΦΗ έδειξε σαστισμένος από το 1-0 και δέχθηκε άμεσα στο επόμενο λεπτό και δεύτερο γκολ με τον Ντεσπότοφ αυτή την φορά να γίνεται δημιουργός από τα δεξιά να βγάζει τη συρτή σέντρα με την μπάλα να περνάει από τους Λαμπρόπουλο και Σαμάτα και να καταλήγει στον αμαρκάριστο Μπάμπα που με ένα σουτ έκανε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε και δεύτερο πέναλτι από ένα αψυχολόγητο λάθος και πάλι του Λαμπρόπουλου που ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα βρήκε το κεφάλι του Σαμάτα με τον Τσέτσιλα να δίνει σωστά την παράβαση αλλά τον Μπάουμαν να λέει και πάλι όχι αυτή την φορά στο σουτ του Σαμάτα από τα 11 βήματα διώχνοντας εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος όπως ήταν φυσικό ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον ΠΑΟΚ έχοντας το υπέρ του 2-0 να κατεβάζει ταχύτητα και τον ΟΦΗ απλά να βελτιώνει λίγο την τραγική αμυντική εικόνα του πρώτου μέρους έχοντας και 1-2 καλές στιγμές στο 70΄με δύο συνεχόμενα σουτ έξω από την περιοχή από τον Νέιρα και τον Μοσκέρα.

Και όμως παρά την διάθεση του ΠΑΟΚ να μην βάλει τρίτο γκολ ο ΟΦΗ κατάφερε γιατί περί κατορθώματος πρόκειται να δεχθεί και τρίτο αλλά και τέταρτο γκολ αφού πρώτα ο Ντεσπότοφ είχε σουτ στο δοκάρι στο 88΄ένα λεπτό αργότερα έφυγε μόνος του προς την εστία του ΟΦΗ μετά την εξαιρετική μπαλιά του Μπάμπα που τρύπησε την άμυνα του ΟΦΗ για ακόμη μια φορά και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μάρκος Αντόνιο που σε κενή εστία με πλασέ έκανε το 3-0.

Το τελικό 4-0 για να “κλειδώσει” ο διασυρμός του ΟΦΗ στην Τούμπα το έκανε ο Μπράντον Τόμας στο 92΄από την τρίτη ασίστ του εξαιρετικού Ντεσπότοφ με τον σέντερ φορ του ΠΑΟΚ να περνάει πρώτα τον τραγικό Λαμπρόπουλο πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάουμαν για το τελικό 4-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 66΄), Σβαμπ (Μεϊτέ 76΄), Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας (Τάισον 66′), Μουργκ (Αντόνιο 86′), Σαμάτα (Μπράντον 76΄)

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Τοράλ, Μπάκιτς (Μοσκέρα 62΄), Ριέρα (Τοράρινσον 62΄), Νέιρα (Ντίκο 74΄), Λουίζ Φελίπε.