Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ηρόδοτο ν’ αποδράσει από τα Μάλια

Ο Ηρόδοτος με ένα εξαιρετικό  10λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, έφυγε νικητής από τα Μάλια επικρατώντας του ΠΑΝΟΜ με 0-2 για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Μιχελουδάκης και Λίτσκας τα γκολ για την ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη, που παρά τα προβλήματα της, παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και σοβαρή στα Μάλια, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 0-2.

Μέτριο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παράξουν φάσεις μπροστά στις αντίπαλες εστίες και το παιχνίδι να περιορίζεται κυρίως στο χώρο του κέντρου.

Υποψία φάσης σημειώθηκε για τον ΠΑΝΟΜ στο 13′ όταν ο Τζουβάρας προσπάθησε να βρει στην κίνηση τον Κομσίου, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα.

Ο ΠΑΝΟΜ είχε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όμως ο Κομσίου δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την εξαιρετική πάσα του Τζανάκη, μετουσιάζοντας τη σε ασίστ, αστοχώντας με πλασέ απέναντι στον Σταματάκη στο 45′.</span>

Το παιχνίδι «μύριζε» γκολ και ο Ηρόδοτος κατάφερε να το πετύχει με την έναρξη της επανάληψης.Συγκεκριμένα στο 47′ ο Τζανάκης ανέτρεψε τον Λίτσκα μέσα στην περιοχή, με τον Μανδαλενάκη να δείχνει χωρίς δεύτερη σκέψη την “άσπρη βούλα” και τον Μιχελουδάκη στιγμές αργότερα να γράφει το 0-1 για τον Ηρόδοτο.

Οι “κυανόλευκοι” ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί, αφού με τους πρωταγωνιστές τους όπως αποδείχθηκε στο ματς, Παναγιώτη Μιχελουδάκη και  Γιώργο Λίτσκα. έκαναν δύο τα τέρματα τους στο 57′, με τον πρώτο να “σερβίρει” το γκολ στον δεύτερο.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια ν’ αντιδράσουν από το σοκ που υπέστησαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το σουτ του Τζουβάρα στο 70′ να καταλήγει στην αγκαλιά του νεαρού Σταματάκη.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ηρόδοτος σκόραρε και τρίτο τέρμα, όμως ο Μπαρδάκης που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

ΠΑΝΟΜ (Σταμάτης Μαματζάκης): Κορνηλάκης, Διγενής, Μπορμπουδάκης, Γκούρο, Μόντι, Τζουβάρας, Ρούκα, Κομσίου, Μαυρίδης, Τζανάκης, Νικόλλι

Ηρόδοτος (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Σταματάκης, Καργιωτάκης, Κανδηλάκης, Χαρίτος, Μαυραντωνάκης, Ψαρράς, Λίτσκας, Μπαρδάκης, Μιχελουδάκης, Μυρτέλλι, Καργιωτάκης Ε.