«Ντούμπλαρε» άνετα τις νίκες του ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Ρούβα

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2×2 στο πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρώτη του νίκη σε Κρουσανιώτικο έδαφος, επικρατώντας 3-0 του Ρούβα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι, έχοντας πολλές ακόμα για να ανεβάσει περαιτέρω τον δείκτη του σκορ.

Σημαντική φάση στο παιχνίδι στο 17′ με τον Παπαδάκη να λέει «όχι» στον Κουράκη ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ, με τον νεαρό τερματοφύλακα του Ρούβα να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση.

Ό,τι δεν έγινε στο 17′, συνέβη δύο λεπτά αργότερα με τον Σταυρακάκη να σουτάρει εκτός περιοχής, χωρίς να δώσει περιθώρια αντίδρασης στον Παπαδάκη, βάζοντας τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ.

Στο 32′ ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0. Ο Ανωγειανάκης δοκίμασε το πόδι του με τον Παπαδάκη να αρχικά να αποκρούει, όμως για κακή του τύχη η μπάλα έφτασε στον Κουράκη, που σημείωσε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του, διπλασιάζοντας το προβάδισμα για τον ΠΑΟ Κρουσώνα.

Το 2-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, όμως αυτό άλλαξε στη μία ώρα παιχνιδιού. Φάση “καρμπόν” με το δεύτερο γκολ του Κρουσανιωτών με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Συγκεκριμένα στο 60′ ο Σεραφειμίδης έκανε το σουτ, ο Παπαδάκης προσπάθησε να γλιτώσει το μοιραίο, όμως με την απόκρουση του έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μανουσάκη, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 3-0.

Στο 67′ ο Ρούβας προσπάθησε να μειώσει στο σκορ όμως η προσπάθεια του Χριστοφοράκη ήταν άστοχη. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσει περαιτέρω τον δείκτη του σκορ, όμως τόσο ο Αλεξάκη στο 68′, όσο και οι Κουράκης, Βραχασωτάκης στη συνέχεια δεν βρήκαν την αντίπαλη εστία στις προσπάθειες τους.

Τελικό σκορ 3-0 με τον ΠΑΟΚ να “ντουμπλάρει” τις νίκες τους, την ώρα που ο Ρούβας έμεινε χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές.

Ρούβας: Παπαδάκης, Τσατσάκης, Ντελία, Καλεμάκης, Ντελής, Φραγκιαδουλάκης, Κόκκινος,  Κάτελας Ξεκαρδάκης, Λυδάκης, Χριστοφοράκης