ΠΟΑ- Μικρασιατικός 0-1: Νέα ήττα στο Ατσαλένιο και πίεση για την συνέχεια

Την πολύ κακή του πορεία στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής συνέχισε ο ΠΟΑ και στο σημερινό ματς με τον Μικρασιατικό στο Ατσαλένιο όπου ηττήθηκε με 0-1 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστική του 4ου ομίλου .

Η ομάδα του Κ. Φραντζέσκου έδειξε  καλύτερο  πρόσωπο και στα δύο ημίχρονα από τα προηγούμενα παιχνίδια σε ένα πολύ κακό βέβαια ποιοτικά παιχνίδι το οποίο φαινόταν ότι θα το έπαιρνε αυτός που θα πετύχαινε ένα γκολ και κατάφερε να το σημειώσει ο Μικρασιατικός στο 84΄με τον Μακρυγιάννη να ευστοχεί στο πέναλτι που εκτέλεσε και κέρδισε νωρίτερα στο 82΄ο Παληγεώργος απο τον Γωνιανάκη.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τον ΠΟΑ στο πρωτάθλημα σε τέσσερα παιχνίδια .

Στο πρώτο ημίχρονο επί της ουσίας δεν έγινε κάποια αξιόλογη φάση στις δύο εστίες πέρα από ένα σουτ του Βοργιά στο 22΄που πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε κάπως αλλά και πάλι οι φάσεις στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες.Στο 74΄ο Μικρασιατικός είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο  80΄ο ΠΟΑ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καϊμακαμούδη να κάνει το 1-0 με τον Μιχελή να μπλοκάρει το γυριστό σουτ του επιθετικού της ομάδας του Ατσαλένιου μέσα από την περιοχή.

Στο 82΄ο Μικρασιατικός κατάφερε να κερδίσει πέναλτι. Ο ΠΟΑ ήταν μαζεμένος μέσα στην περιοχή του Μικρασιατικού προσπαθώντας για το 0-1 ο Μικρασιατικός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Παληγεώργο να μπαίνει στην περιοχή να ανατρέπεται από τον Γωνιανάκη και τον διαιτητή να δίνει σωστά πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών την εκτέλεσε εύστοχα στο 84΄ο Μακρυγιάννης κάνοντας το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ

Ο ΠΟΑ προσπάθησε μέχρι το τέλος του ματς να πάρει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας και είχε μια πολύ καλή στιγμή για να το πετύχει στο 92΄με την κεφαλιά του Μανωλιούδη  να φεύγει ελάχιστα άουτ.

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Γωνιανάκης, Ζέλιος (λ.τ Κασωτάκης), Δαμιανάκης, Βρετός, Βοργιάς (65΄Μανωλιούδης), Καϊμακαμούδης, Μπουτσάκης, Γιαλούσης, Γιακουμάκης, Ικεότσα.

Μικρασιατικός: Μιχελής, Χασιώτης, Γρηγοριάδης (88΄Ζέλο) , Ρέντσος, Παπαγεωργίου, Μπακαούκας, Ραχίμ (62΄Παληγεώργος), Σταμούλης, Σάμιος (62΄Σταματής), Μακρυγιάννης (88΄Βλασσόπουλος), Μαγγανάς