Σπουδαία νίκη-παραμονή για τον ΠΟΗ!

Ο ΠΟΗ πανηγύρισε τη νίκη που τον διατηρεί στην Α2 ΕΠΣΗ και τη νέα χρονιά επικρατώντας των Νέων Αλμυρού με 3-1 στην 27η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δίας και Κόροιβος ηττήθηκαν από Λίντο και Ανάληψη, ο ΠΟΗ αναδείχθηκε νικητής κόντρα στους αδιάφορους Νέους Αλμυρού με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει την παρουσία στο νέο πρωτάθλημα της Α2 ΕΠΣΗ τη σεζόν 2024/25.

Μετά από ένα ημίχρονο με σωρεία χαμένων ευκαιριών για τον ΠΟΗ, με τους Τζιρίτα, Τιγκόρη, Χότζα και Σελαμάι να μην μπορούν να νικήσουν τον Κουτρούλη που βρέθηκε σε φανταστική ημέρα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Συγκεκριμένα στο 46′ ο Χότζα κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Τιγκίρης γράφοντας το 1-0. Αυτό το γκολ έλυσε τα πόδια των γηπεδούχων με τον Τζιρίτα να πλασάρει εύστοχα στο 53′ για το 2-0.

Την υπόθεση νίκη-παραμονή για τον ΠΟΗ έκλεισε ο Τιγκίρης που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε το 3-0 με σουτ εκτός περιοχής.

To μόνο που κατάφεραν οι Νέοι ήταν να μειώσουν για το τελικό 3-1, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί με σκόρερ τον Μαυρογιάννη.

ΠΟΗ: Τσαλαπατάνης, Βασιλάκης, Σελαμάι, Φουντουλάκης, Μυζύρης, Σταμπούλος, Χαϊντίνι, Χότζα, Τσαγκαράκης, Τιγκίρης, Τζιρίτας

Νέοι Αλμυρού: Κουτρούλης, Βασιλάκης, Καλλιάρος, Γρινιεζάκης, Μουρτζάκης, Παπαδάκης, Λεμονάκης, Φαραζάκης, Στρατάκης, Πεδιαδιτάκης, Μαυρογιάννης