Ο Αετός Ανωγείων έγραψε ιστορία – Πρώτο τρίποντο στην Α1 ΕΠΣΗ με πρωταγωνιστή τον Γιαλιτάκη!

Ο Αετός Ανωγείων έγραψε ιστορία με το πρώτο του τρίποντο στην Α1 ΕΠΣΗ

Έφτασε στην 5η αγωνιστική, όμως τα κατάφερε η ομάδα των Ανωγείων!

Μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα στο τέταρτο παιχνίδι του στην κατηγορία ο Αετός Ανωγείων έγραψε ιστορία καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 των Μοιρών και πανηγύρισε τους πρώτους του βαθμούς στην Α1 ΕΠΣΗ στην ιστορία του αλλά και την πρώτη του νίκη!

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Αετού σε αυτή την σπουδαία νίκη ήταν ο Γιαλιτάκης που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του Αετού, ενώ για τις Μοίρες είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Εμμανουήλ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα!

Στο πρώτο μέρος ο Αετός ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως την μεγάλη φάση στο ματς.

Ο χρόνος κυλούσε και το 0-0 φαινόταν ότι θα είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου, όμως ο Γιαλιτάκης είχε άλλη άποψη.

Στο 45′ ο Ξυλούρης εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Γιαλιτάκη να έρχεται στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ να κάνει το 1-0 για την ομάδα των Ανωγείων στην τελευταία ουσιαστικά φάση του πρώτου μέρους!

Στην επανάληψη η εκκίνηση ήταν τελείως διαφορετική καθώς στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους ο Εμμανουήλ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα καθώς μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα έφερε στα ίσα το ματς για τις Μοίρες στο 47′!

Ο Αετός Ανωγείων βγήκε αμέσως μπροστά για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία με τον Αντωνακούδη να σημαδεύει το δοκάρι και τον Γιαλιτάκη να βλέπει την άμυνα να απομακρύνει την μπάλα πάνω από την γραμμή, ενώ και στις δύο περιπτώσεις η εστία ήταν χωρίς τερματοφύλακα που είχε βγει εκτός φάσης!

Οι γηπεδούχοι τελικά κατάφεραν να βρουν και πάλι το προβάδισμα με τον Γιαλιτάκη να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς με φοβερό σουτ στο 57!

Μετά το 2-1 ο Αετός έψαξε και τρίτο τέρμα και είχε δοκάρι με τον Κονιό στο 73′, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γιαλιτάκης “άγγιξε” το χατ-τρικ αλλά είδε τον Καλομοίρη να τον σταματάει παρ’ όλα αυτά το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Αετός πήρε το ιστορικό αυτό τρίποντο!

Αετός Ανωγείων: Παγωμένος, Κουκάκης, Κονιός (84′ λ.τρ. Γκίνη), Παρασύρης, Μαρής, Ζωνάκης, Γιαλιτάκης, Βαρδαλάκης (82′ Στρατάκης), Κεφαλογιάννης (61′ Ξυλούρης), Ξυλούρης, Αντωνακούδης (61′ Δρίτσας)

Μοίρες: Καλομοίρης, Χαλκιαδάκης (60′ Ζωγραφάκης), Σκαπέρδας, Ηλιάκης (77′ Φώτης), Τσακιράκης, Κεραλάκης (46′ Εμμανουήλ), Καργάκης Σ., Παπαδομανωλάκης, Καργάκης Α., Λιτσαρδάκης (60′ Τραορέ), Βλάχος