Το “καυτό” Γεντί Κουλέ έσπρωξε την Εθνική Ελλάδος σε μεγάλη νίκη επί της Ουκρανίας (2-1)

Σε ένα Γεντί Κουλέ που είχε πάνω από 3,500 κόσμο η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου Γυναικών σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Nations League καθώς για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου κέρδισε με 2-1 την Ουκρανία.

Ο φίλαθλος κόσμος του Ηρακλείου έδωσε βροντερό παρών στο παιχνίδι και βοήθησε τα μέγιστα τις παίκτριες του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη προκειμένου να πάρουν τη νίκη με ανατροπή καθώς η Ουκρανία προηγήθηκε μόλις στο 3΄με την Καλίνινα αλλά η Εθνική μας με γκολ της Μάρκου στο 37΄και της Σπυριδωνίδου στο 72΄κατάφερε να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε ένα από τα φαβορί του ομίλου.

Το ματς

H Εθνική Ουκρανίας αιφνιδίασε την Εθνική μας ομάδα καθώς μόλις στο 3΄άνοιξε το σκορ όταν η Κόζλοβα πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα από τα αριστερά και η Καλίνινα με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο 6΄σε σουτ της Σαρρή εκτός περιοχής που πέρασε μόλις άουτ, και στο 9΄με νέο σουτ της ίδιας παίκτριας από το ύψος του πέναλτι που έφυγε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ουκρανίας.

Η Ουκρανία στη δεύτερη καλή της στιγμή στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε κάνει το 0-2 στο 11΄όμως η Νάση είπε όχι στο κοντινό σουτ της Χίριν μέσα από την περιοχή διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 37΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ της Σιδηρά λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή η Μάρκου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα της Σάμσον για το 1-1.

Η Ελλάδα μάλιστα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-1 αλλά η κεφαλιά της Σπυριδωνίδου μετά τη σέντρα της Σαρρή από τα αριστερά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ουκρανίας.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Ουκρανία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κυνήγησε το 1-2 χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 57΄με την Πέτρικ και στο 61΄με την Κράβτσουκ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να κάνει την πλήρη ανατροπή στο ματς στο 72΄όταν η νεοεισελθόν Γεωργαντζή έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και η Σπυριδωνίδου με γυριστό πλασέ στην κίνησε έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Σάμσον κάνοντας το 2-1.

Η Ουκρανία πίεσε για την ισοφάριση αλλά η Εθνική μας ομάδα είχε κέρβερο κάτω από τα δοκάρια την Νάση που σε δύο περιπτώσεις στο 94΄και στο 95΄έκανε φοβερές επεμβάσεις και κράτησε το τελικό 2-1.

Ελλάδα: Νάση, Μίτκου, Κακαμπούκη, Σιδηρά, Μάρκου, Σαρρή, Σπυριδωνίδου, Γιαννακά, Κονγούλη (15λ.τ Παπαδοπούλου, 71΄Γεωργαντζή), Πατερνά, Παλαμ (77΄Μωραϊτου)

Ουκρανία: Σάμσον, Πέτρικ, Καλίνινα (46΄Σάϊνιουκ), Κόζλοβα (46΄Κράβτσουκ), Ντέρκαχ (78΄Σέμκιβ), Παντσουλάγια, Σμάτκο, Χίριν, Όβντιτσουκ, Απανασένκο, Κορσούν,