Βαριά άρρωστος ο ΟΦΗ συνετρίβη με 4-0 από τον Παναθηναϊκό

Πραγματοποιώντας ακόμη μια τραγική εμφάνιση ο ΟΦΗ γνώρισε τη συντριβή από τον Παναθηναϊκό με 4-0 στη Λεωφόρο κλείνοντας με τον χειρότερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος μετρώντας έξι ματς χωρίς νίκη.

Παράλληλα αυτή ήταν η πιο βαριά ήττα του Νταμπράουσκας από τότε που ανέλαβε τον ΟΦΗ και σίγουρα με την κρητική ομάδα να δείχνει βαθιά άρρωστη και τον Λιθουανό να μην μπορεί να αλλάξει την κατάσταση πρέπει κάτι να κάνει για να δούμε ένα διαφορετικό ΟΦΗ στο δεύτερο γύρο αλλά και στο καθοριστικό ματς Κυπέλλου της Τετάρτης στο Γεντί Κουλέ με την Κηφισιά.

Το 1-0 για τους “πράσινους” ήρθε από τον Ιωαννίδη στο 34΄με εύστοχο πέναλτι, το 2-0 στο 61΄από τον Αϊτόρ, το 3-0 από τον Παλάσιος στο 69΄και το τελικό 4-0 πάλι από τον Ιωαννίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Ο ΟΦΗ είχε αρκετά καλή εικόνα στο αμυντικό κομμάτι στα πρώτα 30 λεπτά του ματς χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερες φάσεις από τον Παναθηναϊκό και έχοντας μάλιστα την πιο σημαντική στιγμή πέραν του γκολ στο πρώτο ημίχρονο μόλις στο 2΄με τον Ντίκο.

Ο γρήγορος Αμπάντα έβγαλε ωραία πάσα από τα αριστερά στον Ντίκο αυτός έκανε ωραία προσποίηση και σούταρε στην κλειστή γωνία με τον Λοντίγκιν να αποκρούει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα έχοντας κάποια καλές ευκαιρίες στο 9΄με τον Παλάσιος με την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Αμπάντα, στο 16΄με την κεφαλιά του Αράο μετά την εκτέλεση φάουλ του Βιλένα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων και στο 27΄με το μακρινό σουτ του Βιλένα που δεν ανησύχησε τον Μπάουμαν.

Και εκεί που ήταν ένα σβηστό ματς χωρίς τον ΟΦΗ να απειλείται ιδιαίτερα παρά την κατοχή των ‘πρασίνων” ήρθε ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Πασαλίδη πάνω στον Ιωαννίδη στο 30΄μέσα στην περιοχή με τον σέντερ φορ του Παναθηναϊκού να πέφτει στο έδαφος και τον Τζήλο να δίνει άμεσα και σωστά το πέναλτι.

Ο Ιωαννίδης τέσσερα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 34΄εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-0 για τους “πράσινους”. Σαν να μην έφτανε το 1-0 ο Πασαλίδης βγήκε στο 40΄εκτός αγωνιστικού χώρου με χτύπημα στο πρόσωπο από την φάση του πέναλτι με τον Ιωαννίδη και στη θέση του μπήκε ο Καρώ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 1-0 παρέμεινε για τον Παναθηναϊκό όταν ο Τζήλος έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε δύο πολύ καλές στιγμές στο 54΄με τον Φελίπε και στο 57΄με την κεφαλιά του Καρώ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

Ο ΟΦΗ πιέζοντας στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους άφησε ανοικτούς χώρους πίσω όπου η άμυνα του ήταν τρικυμία και κάθε επίθεση του Παναθηναϊκού μύριζε γκολ.

Στο 61΄ο Αϊτόρ από πάσα του Παλάσιος και αφού απέφυγε και τον Βούρο πλάσαρε τον Μπάουμαν για το 2-0, ενώ στο 69’΄σκόρερ έγινε ο Παλάσιος που δέχθηκε την ωραία πάσα από τον Ιωαννίδη.

Μετά το 3-0 ο Μπάουμαν έκανε δύο τεράστιες επεμβάσεις κρατώντας το σκορ στο 3-0 όμως δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο 91΄όταν ο ΟΦΗ κατάφερε να δεχθεί και γκολ από ελεύθερο βολέ του Λοντίγκιν που βρήκε τον Ιωαννίδη αυτός έκανε ότι ήθελε την χάρτινη άμυνα της κρητικής ομάδας και αφού πρώτα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και με νέο πλασέ σε κενή εστία έκανε το τελικό 4-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ (78′ Ζέκα), Βιλένα, Τζούριτσις (64′ Μπερνάρ), Παλάσιος (78′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης, Αϊτόρ (64′ Μαντσίνι).

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Θοράρισον, Πασαλίδης (40′ Καρώ), Βούρος, Αμπάντα, Μαρινάκης (65′ Λάρσον), Γκλάζερ, Μεγιάδο (78′ Νέιρα), Γκαγέγος (65′ Τοράλ), Ντίκο (66′ Ριέρα) , Λουίς Φελίπε.