“Ατσάλινος” ΟΦΗ στην Τούμπα το δοκάρι του Περέα του στέρησε μια μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ

Μετά το Αγρίνιο ο ΟΦΗ έκανε τρομερή εμφάνιση και μέσα στην Τούμπα και ανάγκασε τον φορμαρισμένο ΠΑΟΚ να απωλέσει δύο βαθμούς μέσα στην έδρα του μένοντας στο 0-0 με την κρητική ομάδα που στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στάθηκε άτυχη καθώς είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Περέα και θα μπορούσε να “κλέψει” μια νίκη που θα την άξιζε με την εμφάνιση της συνολικά στο ματς

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να είναι αρκετά πιεστικός προς την άμυνα του ΟΦΗ από τα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους μόλις στο 2΄να έχουν δοκάρι σε σουτ του Ολιβέιρα με την συνέχεια της φάσης να γίνονται διαδοχικά σουτ από τους παίκτες του ΠΑΟΚ μέσα από την περιοχή χωρίς όμως να βρουν στόχο

Στη συνέχεια και μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο ΟΦΗ ισορρόπησε το ματς όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που άγγιξε το 1-0 στο 21΄όταν μετά από λάθος μεταβίβαση του Βούρου ο Ζίφκοβιτς πήρε την μπάλα τροφοδότησε τον Κωνσταντέλια αυτός έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή με τον Μανδά να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα

Στο 32΄ήταν η μεγάλη στιγμή του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθεί καθώς ο Ντίκο έφυγε στην αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή έκανε ωραία προσποίηση και σούταρε με τον Κοτάρσκι να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση και να αποκρούει την μπάλα που στη συνέχεια της φάσης έφτασε στον Τοράλ το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά άουτ

Αυτή η φάση του Ντίκο ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τον ΠΑΟΚ να αυξάνει την πίεση του προς τα καρέ του Μανδά αλλά τον ΟΦΗ να είναι επικίνδυνος στις δικές του ευκαιρίες

Στο 55΄ο Νάρει απείλησε την εστία του Μανδά με ένα σουτ χωρίς πρόβλημα για να φτάσουμε στη συνέχεια στο 67΄όταν ο ΠΑΟΚ σκόραρε με κεφαλιά του Αογκούστο αλλά ο Σάστρε που έβγαλε τη σέντρα ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε σωστά και με τον έλεγχο από το VAR

Πηγαίνοντας προς το τέλος του αγώνα το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με τον Μανδά να αποκρούει σωτήρια το σουτ του Ολιβέιρα στο 75΄και τον ΟΦΗ στη συνέχεια να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 81΄με τον Νέιρα να μην μπορεί να βρεθεί στην πορεία της μπάλας μετά το γύρισμα του Ντίκο

Και στις καθυστερήσεις του ματς όμως έγιναν δύο μεγάλες φάσεις από μια για κάθε ομάδα που θα μπορούσαν να είχαν χαρίσει τη νίκη είτε στον ΠΑΟΚ είτε στον ΟΦΗ

Αρχικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανδάς είπε και πάλι όχι σε σουτ του Ολιβέιρα , για να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο ΟΦΗ είχε οριζόντιο δοκάρι εξ επαφής από προσπάθεια του Περέα με την κρητική ομάδα να στέκεται άτυχη καθώς θα μπορούσε να φύγει με ένα τεράστιο διπλό που το άξιζε μέσα στην Τούμπα παίρνοντας όμως ένα πολύτιμο βαθμό στις αποσκευές της

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (74’ Βιεϊρίνια), Ραφα Σοάρες (65’ Τόμας), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σβαμπ (74’ Ντάντας), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα , Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Διαμαντής (72’ Γιαννούλης), Βούρος, Πασαλίδης, Μεγιάδο (57’ Περέα), Ντιουσέ, Τοράλ (72’ Νέιρα) Μπαλογιάννης, Ντίκο (93’ Τσιλιανίδης).