Σκόρπισε με τεσσάρα την Μπότεφ και περιμένει τον Άγιαξ ο «καυτός» Παναθηναϊκός!

Έβγαλε… γούστα στη Φιλιππούπολη ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» μετέτρεψαν σε πάρτι τη ρεβάνς με την Μπότεφ την οποία διέλυσαν 4-0 και περιμένουν τον Άγιαξ στον Γ’ προκριματικό του Europa League!

«Πολυβόλο» ο Παναθηναϊκός, «καθάρισε» την πρόκριση από το ξεκίνημα και με πειστική εμφάνιση (0-4 τη Μπότεφ) στη γενέτειρα του Απ. Νικολαΐδη, γέννησε προσδοκίες για τη συνέχεια. Δεύτερη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ευρωπαϊκή ιστορία του.
Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα φαίνεται πως δεν απασχόλησε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και φρόντισε να επιβάλει με το «καλημέρα» τον ρυθμό του. Η ομάδα του Αλόνσο ευτύχησε να βρει γρήγορο γκολ με τον killer Γερεμέγεφ, πήρε με πειστικό τρόπο τα ηνία του αγώνα και με τον Τζούρισιτς να… οργιάζει «καθάρισε» πρόκριση και νίκη από το ημίχρονο (0-3).

Το 0-4 του Γερεμέγεφ με την έναρξη του δεύτερου μέρους έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην «πράσινη» επικράτηση, με τον Αλόνσο να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Τετέ και το «Τριφύλλι» να… σφραγίζει με τον πλέον επιβλητικό τρόπο το ραντεβού με τον Άγιαξ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι επιλογές των δύο προπονητών

Ο Ντιέγκο Αλόνσο παρέταξε το «Τριφύλλι» σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Μπαρτολομιέι Ντραγκόφσκι να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια. Στο αριστερό άκρο της άμυνας βρέθηκε ο Μλαντένοβιτς, στο δεξί ο Κώτσιρας και παρτενέρ του Γεντβάι ήταν ο Ίνγκασον, αντί του Σένκεφελντ που ξεκίνησε στο πρώτο ματς αλλά ήταν σήμερα εκτός αποστολής λόγω γαστρεντερίτιδας.

Προβεβλημένοι σύνδεσμοι

Η Super League παίζει στη Stoiximan με αμέτρητες επιλογές, 0% γκανιότα*, bet builder και ενισχυμένες αποδόσεις! *Όροι & προϋποθέσεις
Στην μεσαία γραμμή βασικός και… αναντικατάστατος για μια ακόμα φορά ο Γουίλιαν Αράο, με τον Άνταμ Τσέριν να παίρνει την θέση του Βιλένα και να ξεκινά την αναμέτρηση. Μαζί τους ήταν και ο Τάσος Μπακασέτας, ενώ η επιθετική τριπλέτα απαρτιζόταν από τους Τζούρισιτς, Μαντσίνι και Γερεμέγεφ.

Όσον αφορά τον Ντούσαν Κέρκεζ, αυτός παρέταξε τον Μπερνάτ κάτω από τα δοκάρια, με τους Κόντε, Ταμ, Ντιαμπατέ και Μπαλογιάννη να αποτελούν από δεξιά προς τα αριστερά την τετράδα της άμυνας. Ετό και Περέρα ήταν τα αμυντικά χαφ, με τον Ποπόφ μπροστά τους και τους Μίνκοφ και Νουατσούκου πίσω από τον προωθημένο Ούτζα.

Ιδανικό ξεκίνημα και προβάδισμα με το… καλημέρα

Το «Τριφύλλι» ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από το ξεκίνημα, κερδίζοντας κόρνερ στο 3ο λεπτό και σπαταλώντας μια καλή προϋπόθεση στο 5′, όταν η μπαλιά του Κώτσιρα για τον Τζούρισιτς ήταν δυνατή και έφυγε άουτ. Δύο λεπτά μετά όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία. Ο Τζούρισιτς άνοιξε υπέροχα την μπάλα στον Μλαντένοβιτς, ο Σέρβος μπακ έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Γερεμέγεφ με πλασέ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπερνάτ κι «έγραψε» το 0-1.

Το γκολ αυτό αύξησε την αυτοπεποίθηση των παικτών του Ντιέγκο Αλόνσο, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και κυκλοφορούσαν με χαρακτηριστική άνεση την μπάλα. Ο Αράο ήταν αυτός που οργάνωνε μαεστρικά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, με τους Βούλγαρους να έχουν «παγιδευτεί» στον ρυθμό των φιλοξενούμενων και να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 19ο λεπτό, με τον Μπακασέτα να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από πλάγια θέση, ελάχιστα έξω από την γραμμή της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Μλαντένοβιτς, περίπου ενάμιση λεπτό μετά.

Η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Παναθηναϊκού ήρθε στο 21′, με τον Ντραγκόφσκι όμως να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια την σέντρα που έβγαλε ο Νουατσούκου από δεξιά. Το ματς απέκτησε ξαφνικά έναν πολύ γρήγορο ρυθμό, με τον Νουατσούκου να πατά περιοχή στο 24 και να βρίσκεται στο έδαφος, δίχως όμως να υπάρχει κάτι αντικανονικό. Παρά τις διαμαρτυρίες της εξέδρας μάλιστα, ο ίδιος ο παίκτης δεν ζήτησε τίποτα από τον διαιτητή, κάτι που αποδεικνύει ότι δεν υπήρξε η παραμικρή υποψία πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει πάντως τα πάνω τους και με την ώθηση που τους έδινε η εξέδρα «άγγιξαν» την ισοφάριση στο 27′, με τον Μίνκοφ να κάνει το δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι. Η «απάντηση» του Παναθηναϊκού ήρθε στο 32′, με μια αντεπίθεση που πήγε να βγάλει η ομάδα, όμως η τελική μπαλιά για τον Μαντσίνι ήταν λίγο πιο δυνατή απ’ όσο θα ήθελε ο Αργεντινός, με αποτέλεσμα να μην προλάβει την μπάλα για να βγει σε θέση τετ-α-τετ.

«Κάρφωμα» Τζούρισιτς και… τέλος πρόκρισης

Τρία λεπτά μετά ο Ντραγκόφσκι έβγαλε με το χέρι στην αντεπίθεση τον Τζούρισιτς, που έκανε όμορφη ντρίμπλα και κέρδισε το φάουλ και την κίτρινη του Νουατσούκου. Από την εκτέλεση του Μπακασέτα, η μπάλα κατέληξε τελικά και πάλι στον Σέρβο μεσοεπιθετικό, που έκανε το σουτ και με την βοήθεια μιας κόντρας σε αμυντικό διαμόρφωσε το 0-2, σημαδεύοντας το… παραθυράκι του Μπερνάτ. Στο 39′ ο Παναθηναϊκός πλησίασε και σε τρίτο γκολ, με τον Μπακασέτα να εξαπολύει έναν… κεραυνό με το δεξί και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι!

Στο 40′ ο Γεντβάι έκανε ένα φάουλ για να κόψει επικίνδυνη αντεπίθεση της Μπότεφ, με αποτέλεσμα να δεχτεί την κίτρινη κάρτα από τον Σλάγκερ. Η εκτέλεση πάντως πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στην φάση αυτή τραυματίστηκε και ο Ούτζα, που έγινε αναγκαστική αλλαγή, δημιουργώντας έναν ακόμα «πονοκέφαλο» στον Κέρκεζ.

Το φινάλε του ημιχρόνου πάντως ήταν ακλόμα καλύτερο για τον Παναθηναϊκό, που στις καθυστερήσεις βρήκε και τρίτο τέρμα! Ο Γερεμέγεφ πήρε την κεφαλιά και κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα βρίσκοντας τον Μαντσίνι, με τον Αργεντινό να στρώνει στον Τζούρισιτς και τον Σέρβο να κάνει προ κενής εστίας το 0-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την «πράσινη» εξέδρα.

Ασταμάτητος Παναθηναϊκός και ώρα Τετέ

Με μια αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός, αφού ο Μαξίμοβιτς πήρε την θέση του Γεντβάι, με τον Αράο να γυρίζει στα στόπερ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φορτσάτοι και στο δεύτερο μέρος, με τον Γερεμέγεφ να κερδίζει στο 47′ ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, μαζί με την κίτρινη του Κόντε. Δύο λεπτά μετά ο Κώτσιρας είδε το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει, όμως στο 50′ ο Γερεμέγεφ «έγραψε» το 0-4 μετά από ασίστ του Κώτσιρα! Ο Σουηδός νίκησε με καταπληκτικό πλασέ τον Μπερνάτ, με τον επόπτη να σηκώνει αρχικά την σημαία του αλλά τον Σλάγκερ να δείχνει τελικά την σέντρα, αφού έλαβε σχετική ειδοποίηση από τον Μπραντ στο VAR.

Η Μπότεφ είχε την στιγμή της στο 57′, όμως το δυνατό σουτ του Μίνκοφ δεν αιφνιδίασε τον Ντραγκόφσκι, ο οποίος έπεσε στην γωνία του και απομάκρυνε αποτελεσματικά την μπάλα. Στο 61′ ο εκπληκτικός Τζούρισιτς έκλεψε την μπάλα και δημιούργησε νέα καλή στιγμή, με τον Μαντσίνι να πλασάρει και τον Μπερνάτ να απομακρύνει δύσκολα την μπάλα προτού αυτή περάσει την γραμμή. Αμέσως μετά από αυτή την φάση ήρθε και το ντεμπούτο του Τετέ με την πράσινη φανέλα, με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ να παίρνει την θέση του Ντάνιελ Μαντσίνι.

Η ομάδα του Κέρκεζ είχε μια ακόμα ατυχία, αφού ο Γιορντάνοφ που είχε μπει στο ματς στο 59′ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε μόλις 5 λεπτά μετά από τον Καραμπέλιοφ, σε μια βραδιά που τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους Βούλγαρους. Στο 69′ ο Νουατσούκου πάτησε επικίνδυνα περιοχή και θέλησε να γίνει απειλητικός, κερδίζοντας τελικά ένα κόρνερ από το παράλληλο γύρισμα που επιχείρησε και την έγκαιρη παρέμβαση της «πράσινης» άμυνας. Στην εξέλιξη της φάσης ο Καραμπέλιοφ δοκίμασε το σουτ, με τον Ντραγκόφσκι να μπλοκάρει εύκολα. Λίγο μετά, στο 72′, η Μπότεφ απείλησε ξανά με μια κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο προχώρησε σε δύο ακόμα αλλαγές στο 73′, βάζοντας τον Λημνιό αντί του MVP Τζούρισιτς και τον Ζέκα αντί του Άνταμ Τσέριν. Ο Γερεμέγεφ πλησίασε στο χατ-τρικ του στο 74′, όμως ο Μπερνάτ απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε μετά από παλικαρίσια ενέργεια και πάσα του Τετέ. Ο Βραζιλιάνος λίγο μετά δοκίμασε και το αριστερό του πόδι μετρικά μέτρα έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο και να γίνει απειλητικός.

Αποθέωση στον Γερεμέγεφ και… ραντεβού με Άγιαξ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε στο γήπεδο και ο Αντράζ Σπόραρ, αντικαθιστώντας τον δις σκόρερ Γερεμέγεφ, που γνώρισε την αποθέωση από την κερκίδα των οπαδών του Παναθηναϊκού. Στο 84′ ο Λημνιός βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μπερνάτ αλλά είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να τον νικά, με το 0-4 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης -μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες και του Σπόραρ- και τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν μια επιβλητική πρόκριση, δείχνοντας απόλυτα έτοιμοι για την διασταύρωση με τον Άγιαξ.

Μπότεφ Πλόβντιβ (Κέρκεζ): Μπερνάτ, Κόντε, Ταμ, Ντιαμπατέ (46′ Ακέρε), Μπαλογιάννης (59′ Γιορντάνοφ, 64′ Καραμπέλιοφ), Ετό, Περέρα, Ποπόφ (46′ Κορόσετς), Μίνκοφ, Νουατσούκου, Ούτζα (44′ Σέκουλιτς).

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Γεντβάι (46′ Μαξίμοβιτς), Ίνγκασον, Κώτσιρας, Αράο, Τσέριν (73′ Ζέκα), Μπακασέτας, Τζούρισιτς (73′ Λημνιός), Μαντσίνι (61′ Τετέ), Γερεμέγεφ (79′ Σπόραρ).