Σλοβακία- Ρουμανία 1-1: Βολική ισοπαλία πρόκρισης στους “16” και για τους δύο (Highligths)

Ισόπαλο (1-1) έληξε το παιχνίδι μεταξύ της Σλοβακίας με τη Ρουμανία στη Φρανκφούρτη, το οποίο βόλεψε και τους δύο σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο άλλο ματς.

Οι Σλοβάκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντούντα στο 24ο λεπτό. Ο Κούτσκα με υπέροχη σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον μέσο της Ελάς Βερόνα που με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 35ο λεπτό η Ρουμανία κέρδισε πέναλτι. Ο Χάντσκο σταμάτησε αντικανονικά τον Χάτζι και ο VAR που εξέτασε τη φάση είπε ότι το μαρκάρισμα έγινε εντός περιοχής. Ο Ραζβάν Μάριν ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ντουμπράβκα που έπεσε στη λάθος γωνία.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξε γρήγορος ρυθμός μέχρι και το 70ο λεπτό, με τους Σλοβάκους να έχουν τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο ο Νίτσα επενέβη όπου χρειάστηκε και κράτησε το 1-1.

Η Ρουμανία τερμάτισε και περιμένει να μάθει αντίπαλο, το Βέλγιο που τερμάτισε δεύτερο θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία στους “16”, ενώ η τρίτη Σλοβακία που συνεχίζει στα νοκ-άουτ θα περιμένει για να μάθει αντίπαλο.

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (90+2′ Γκιομπέρ), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα, Ντούντα (90+2′ Μπέρο), Λομπότκα, Σχρανζ (70′ Ντούρις), Χαράσλιν (70′ Σούσλοφ), Στρέλετς (70′ Μπόζενικ).

Ρουμανία: Νίτσα, Ράτσιου, Ντράγκουσιν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν, Ραζβάν Μάριν (86′ Ρους), Στάντσιου, Χάτζι (66′ Μαν), Κομάν (58′ Σορέσκου), Ντράγκους (66′ Πούσκας).

Πηγή: sport24.gr