Σπουδαία ισοπαλία για την Ρ.Ε.Α εκτός απέναντι στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ (1-1) – Τα αποτελέσματα

Ιστορική πρεμιέρα για τη Ρ.Ε.Α. στη Women’s Football League 2024-25, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας από τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας, ενώ θα μπορούσε να είχε φτάσει ως την ολική ανατροπή.

Στο γήπεδο των Νέων Επιβατών και κόντρα στον νταμπλούχο ΠΑΟΚ, οι παίκτριες της Ρ.Ε.Α  απέδωσαν σε πολύ υψηλό βαθμό, ούσες κυρίαρχες σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση. Μετά από 3 χαμένα τετ α τετ στο α’ μέρος και δύο κλασικές ευκαιρίες στο β’, δεν θα μπορούσαν να φύγουν ηττημένες από τη Θεσσαλονίκη. Με σκόρερ την Κρίστο στο 81’, έπειτα από ασίστ της Παντερή, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το γκολ της Βλασσόπουλου (24’) και να κατακτήσουν τον πρώτο τους φετινό βαθμό στη διοργάνωση.

Η Ρ.Ε.Α  μπήκε νωθρά έχοντας παρ’ όλα αυτά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 10’ με την Κρίστο, ενώ οι γηπεδούχες απάντησαν με το γκολ της Βλασσόπουλος στο 24’. Αυτό ήταν και το σημείο όπου οι Ρεθυμνιώτισσες αφυπνίστηκαν. Ανέβασαν την πίεση ψηλά, έκλεψαν μπάλες, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο α’ μέρος. Αρχικά η Σιτούμα πλάσαε άστοχα σε τετ α τετ στο 32’, ακολούθησε το οριζόντιο δοκάρι στον κεραυνό της Μαρκουτσά (34’) και ολοκληρώθηκε με το χαμένο σουτ της Κρίστο από τα 4 μέτρα.

Στην επανάληψη, η Ρ.Ε.Α. ήταν ακόμα καλύτερη, αφήνοντας σε ρόλο κομπάρσου τον ΠΑΟΚ. Εκείνη ήταν που δημιουργούσε συνεχώς, με τη Γιοσουέ να σουτάρει πάνω στην τερματοφύλακα από το ύψος της μικρής περιοχής στο 62’. Έπειτα ακολούθησε το γκολ της Κρίστο από μία άρτια εκτελεσμένη αντεπίθεση, με τις γηπεδούχες να πιέζουν για την ισοφάριση, χωρίς όμως να δημιουργούν κάποια επικίνδυνη κατάσταση μπροστά από την εστία της Μανουκαράκη, με το 1-1 να μένει ως το φινάλε.

Να σημειώσουμε πως η αρχηγός, Ελευθερία Δαφέρμου, τραυματίστηκε στο 7ο λεπτό και αντικαταστάθηκε από τη Σιτούμα, αναμένοντας τα αποτελέσματα των εξετάσεων της και ευχόμενοι να επιστρέψει γρήγορα στο γήπεδο ξανά.

Την επόμενη αγωνιστική (2η), η Ρ.Ε.Α. θα παρουσιαστεί μπροστά στο κοινό της για πρώτη φορά, υποδεχόμενη τις Νέες Ατρομήτου στο γήπεδο της Σοχώρας.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

10’ Πολύ καλή ευκαιρία για τη Ρ.Ε.Α., με τη Γεωργούλα να κλέβει από αριστερά, να πασάρει στη Σιτούμα, ενώ η τελευταία έδωσε στην Κρίστο μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ της πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

17’ Η Γκούνη πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τη Μανουκαράκη να μπλοκάρει σταθερά.

20’ Η Χέλβαλ επιχείρησε τη σέντρα σουτ από αριστερά, με τη Μανουκαράκη να μπλοκάρει και πάλι.

24’ Η Μήτκου έκανε τη βαθιά μπαλιά στη Βλασσόπουλος, η οποία κοντρόλαρε και με συρτό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

32’ Σπουδαία φάση για τη Ρ.Ε.Α., με την Μπασούρη να βγάζει σε τετ α τετ τη Σιτούμα, η οποία πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

34’ Δοκάρι για τη Ρ.Ε.Α., με τη Μοσκοφίδου να βρίσκει την Κρίστο μέσα στην περιοχή και με ένα άγγιγμα της μπάλας έβγαλε σε τετ α τετ τη Μαρκουτσά, η οποία κεραυνοβόλησε την τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

44’ Η Μαρκουτσά εκτέλεσε απευθείας ένα μακρινό φάουλ, με τη Νόιχάουζ να μπλοκάρει.

45’ Σπουδαία ευκαιρία για τη Ρ.Ε.Α. ξανά, με τη Σιτούμα να κάνει την επέλαση από αριστερά, η Κρίστο δέχθηκε την μπάλα, ξεμαρκαρίστηκε με μία κίνηση και βρέθηκε απέναντι από τη Νόιχάουζ, η οποία απέκρουσε με τα πόδια και στην επαναφορά η Μπασούρη έκανε την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

45+1’ Η Γιοσουέ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

62’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρ.Ε.Α., με την Μπασούρη να σεντράρει από αριστερά, η Γιοσουέ πήρε τις κόντρες μέσα στη μικρή περιοχή, η μπάλα της στρώθηκε απέναντι από τη Νόιχάουζ, αλλά το σουτ της βρήκε πάνω στην τερματοφύλακα και απομακρύνθηκε.

63’ Η Γιοσουέ έκανε τη βαθιά μπαλιά, με την Παντερή να τρέχει προς την μπάλα, η Νόιχαουζ πρόλαβε να κλωτσήσει την μπάλα αλλά πάνω στην Παντερή, με τν μπάλα να καταλήγει βασανιστικά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

79’ Η Χέλμβαλ μπήκε από αριστερά στην περιοχή, με το σουτ της να κοντράρει και να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

81’ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!!! Σπουδαία αντεπίθεση με τη Γουνάκη να πασάρει στο κέντρο στη Σιτούμα, εκείνη άνοιξε αριστερά στην Παντερή, με την τελευταία να βρίσκει μέσα στην περιοχή την Κρίστο, η οποία με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-1!

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαουζ, Γκούνη, Κακαμπούκη, Δοϊρανλή, Κοσκερίδου, Μανίσα (60’ Παπαδοπούλου), Δρακογιαννάκη, Μήτκου, Βαρδαλή (70’ Εστέβες), Χέλμβαλ, Βλασσόπουλος (88’ Δασκάλου).

ΡΕΑ (Στέλιος Κοζανίδης): Μανουκαράκη, Νικοπούλου, Κοτσάκι, Παντερή, Γεωργούλα, Μοσκοφίδου, Γιοσουέ, Δαφέρμου (9’ λ.τ. Σιτούμα), Μαρκουτσά (70’ Βορριά), Μπασούρη (80’ Γουνάκη), Κρίστο.

Τα αποτελέσματα

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Α΄Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών:

Δόξα 2016 – Αστέρας Τρίπολης 0-3

ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 3-0

ΟΦΗ- Κηφισιά 2-0

Αγία Παρασκευή – Θεόνη Τρικάλων 1-0

Καστοριά- Νέες Ατρομήτου 2-2

ΠΑΟΚ- Ρ.Ε.Α 1-1