Tεράστια νίκη για την Αναγέννηση Αρκ. απέναντι στο Παλαιό Φάληρο (65-58)

Μετά την πρωτοπόρο Δάφνη η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου κάνοντας ένα σπουδαίο παιχνίδι κατάφερε να κερδίσει στα Δύο Αοράκια ακόμη μια από τις πιο δυνατές ομάδες του 1ου ομίλου της National League 1 το Παλαιό Φάληρο με 65-58 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Σε ότι αφορά το παιχνίδι η ομάδα της Αναγέννησης μπήκε διαβασμένη στο παρκέ και πήρε το προβάδισμα με 5-2, όμως ένα 0-11 του ΑΟΠΦ έβγαλε τον αντίπαλο μπροστά μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου και διαμόρφωσε το 9-19 μέχρι το 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση  έκλεισε την άμυνα της και με επιμέρους 16-9 μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους. Στην επανάληψη ο ΑΟΠΦ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, όμως η ομάδα της Αναγέννησης δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει διατηρώντας σταθερά διαφορά στο… καλάθι.

Το τρίποντο του Ραζη στο 36ο λεπτό έδωσε τη… σπίθα αλλά και το προβάδισμα στο σύνολο του Παπαδακη, ενώ ο Κουρεπης που ήταν και πρώτος σκόρερ για ακόμα ένα ματς «σφράγισε» το προβάδισμα μετά το τρίποντο του Καπρη.

Από εκεί έπειτα η ψυχή που έβγαλε η ομάδα μας στην άμυνα έφερε την μπάλα μπροστά, οι κερδισμένες μονομαχίες στη ρακέτα, έδωσαν στην Αναγέννηση το δικαίωμα για βολές και οι Βιτσεντιτς και Βερτουδος έγραψαν τα… καθέκαστα και έκλεισαν το σκορ στο 65-58.

Πρώτος σκόρερ για την Αναγέννηση σε ακόμη ένα ματς ήταν ο Κουρέπης που σημείωσε 24 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σωτηράκης που σημείωσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 25-28, 40-41, 65-58

Αναγέννηση (Παπαδακης-Μαραγκακης-Δραγαζης): Βιντσεντς 12, Οικονομόπουλος 3 (1), Μητροπαπας 2, Κριθινακης, Μαραγκακης, Σπυριδάκης 11 (1), Κουρεπης 24, Βερτουδος 8 (1), Ραζης 5 (1), Κουκιαδάκης, Λαμπράκης.

ΑΟΠΦ (Τερζης): Σκόρδος 6, Βασιλειαδης, Γκατζο 2, Καπρης 9 (1), Χατζηκυριακίδης, Χαϊκάλης 8, Φιλίππου 9 (3), Σωτηράκης 11, Καλλιανιώτης 5, Δούλης, Βισνιέφσκι 8, Γεωργοπούλου.